Stát, vlastník budovy, totiž zvýšil městu nájem. Teď je zhruba třikrát vyšší než loni. Dělá sedm set tisíc korun ročně. Vedení města se zdražení bránilo, ale nakonec raději státu ustoupilo.

Kdyby novou nájemní smlouvu město odmítlo, byli by úředníci v budově nelegálně a spor by musel řešit soud.

„Rada města neměla na vybranou,“ prohlásil primátor Vlastimil Vozka (SMM).

„Při stanovení výše nájemného jsme museli postupovat podle zákona o majetku státu,“ uvedla Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pod který budova spadá. Podle úřadu město vycházelo v původních propočtech ze svých vlastních pravidel a jeho minimální sazbu už nemohl úřad podle legislativy přijmout. Novinka souvisí s někdejším převodem okresních úředníků na město a složitým majetkovým vyrovnáním, kdy Most získal od státu půlku radnice za budovu DHO, kde sídlí úřad práce.

Úsporný rozpočet města, schválený v prosinci 2009, s navýšením výdajů za pronájem nepočítal.

Opoziční zastupitel Karel Novotný (ČSSD) navrhuje, aby se úředníci v budoucnu přestěhovali z ulice Pionýrů do nějaké zrekonstruované budovy, která patří městu.

„Myslím si, že by se to mělo zvážit,“ řekl Novotný.

Podle primátora radní upřednostňují jinou variantu: budou usilovat o bezplatný převod pobočky ze státu na město, aby mohlo objekt v ulici Pionýrů jako vlastník snadněji provozovat.

„Současný stav je pro nás neudržitelný,“ uvedl Vozka.

O budoucnosti pobočky mají stát a město jednat i v tomto pololetí. Primátor věří, že výsledek jednání bude moci oznámit v červnu.