Je dobře, že města zakazují pití alkoholu na veřejných místech? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Z litvínovské zastávky museli tento týden vykázat strážníci opilého muže. Svým chováním obtěžoval cestující, kteří čekali na autobus. Na opilce, který zvratky znečistil společné prostory Koldomu, zase narazila hlídka strážníků při pravidelné obchůzce. To jsou jen dva opilecké případy z Litvínova. To, že se někdo opije v hospodě, vedení radnic neovlivní. Svou moc ale některá města dala najevo na veřejných prostranstvích. V Mostě a Meziboří totiž platí protialkoholní vyhláška. V Litvínově s podobnou vyhláškou zatím nepočítají.

V Mostě vyhlášku zavedli již před rokem, strážníci tak vyhánějí hlavně pijáky piva z devíti lokalit.

„Strážníci zakázaná místa kontroluji jak pěšky, tak i místa projíždějí. Denně nachytají tak čtyři až pět lidí, kteří pijí alkohol. Někdy to řeší domluvou, jindy už musí přistoupit k pokutě. Většinou ale když nás vidí, tak se snaží schovat,“ sdělila mluvčí strážníků Ilona Kozlová, podlé které pijáci v ulicích města stále vyhlášku porušují.

Kdo zákaz poruší, může dostat pokutu v blokovém řízení do výše 1 000 korun a v přestupkovém řízení až do třiceti tisíc korun.

Opatření, které má podle radnice přispět k ochraně veřejného pořádku a dobrých mravů, zavedli v listopadu loňského roku i na Meziboří.

Veřejným prostranstvím jsou na Meziboří myšlena všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky, sportoviště, dětská hřiště a další prostory přístupné každému bez omezení.

„Určitě na Meziboří pijáků ubylo, hlavně před obchody a školou,“ řekl včera starosta města Miroslav Huml.

Nyní ale vedení města musí vyhlášku upravit. Důvodem změny o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství je skutečnost, že v původním znění nebylo počítáno s variantou zřízení předzahrádek, na kterých by se podával alkohol.

Vzhledem ke zřízení takovéto předzahrádky před kavárnou Siesta Club na náměstí 8. května tamní zastupitelé budou schvalovat návrh, který by umožnil podávat alkohol na těchto předzahrádkách

I když mají s pijáky alkoholu problém i v Litvínově, hlavně v Janově, vedení města o zavedení protialkoholní vyhlášky neuvažuje. Podle velitele litvínovských strážníků vzniká problém hlavně u večerek, kde lidé u nich posedávají, pijí alkohol a poté tam vykonávají svou potřebu. „Již v půl deváté ráno u večerky v Luční ulici postávají partičky a pijí alkohol,“ potvrdil místostarosta města Martin Klika.