„Peníze na rekonstrukci jsou z navýšení základního jmění Krajské zdravotní o tři sta milionů korun. Tyto peníze jdou na zvelebení nemocnic. Rekonstrukce v mostecké nemocnici budou stát zhruba čtyřicet pět milionů korun,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
S opravami se začalo již na podzim, kvůli klimatickým podmínkám však musely být některé práce odloženy až na jarní měsíce.

Větší parkoviště
Jednou z novinek je více parkovacích míst v okolí nemocnice. Těch přibylo hned padesát osm. Dnes tedy na parkovištích patřící nemocnici může stát celkem tři sta padesát aut. Ty navíc hlídá šest kamer. „Mostecké nemocnici patří všechna parkoviště v areálu nebo okolí nemocnice. Pouze parkoviště na kraji areálu, kousek od budovy ubytovny, patří městu,“ uvedl vedoucí provozně technického úseku nemocnice Ota Hauswirth. Společně s výstavbou nových míst pro vozy byly opraveny pozemní komunikace v areálu. Přestože je míst pro parkování více, stále je velké umění najít u nemocnice volné místo. „Myslím, že i kdybychom jich vybudovali dalších sto, stejně to nebude stačit,“ dodal Hauswirth.

Procházky na zahradu budou příjemnější
Velké opravy čekají lůžkovou část, tedy takzvaný monoblok. Zde budou mít pacienti jistě radost z nových elektrických dveří a také schodiště. Tím ale rekonstrukce nekončí. Vstupní vestibul v této budově se také dočkal změn. Stará okna do zahrady nahradila nová prosklená stěna, zašlé dřevěné obložení dělníci sundají a položí místo nich nové a světlejší dřevo. V zadní části lůžkového oddělení na pacienty bude co nevidět čekat nová lávka do zahrady s posezením.

Výtahy spolykají polovinu peněz
Největší investicí je obnova výtahů. Těch nemocnice nakoupí hned jedenáct. Jde o nákladní výtahy, které musí samozřejmě splňovat náročné normy. „Hodně nám to pomůže. Hlavní je, aby se výtahem daly svážet postele, strava i lékařský materiál,“ řekl technický vedoucí. Jen výtahy budou stát kolem dvaceti milionů korun.

Lidé, kteří chtějí nadstandardní ubytování, se dočkají i na ušním a neurologickém oddělení. Nemocnice zde nechala dva pokoje předělat na luxusnější. Nadstandardní pokoje zde předtím nebyly.

Centrální příjem, který byl zrekonstruován zhruba před rokem, bude mít alespoň nově vybroušenou podlahu.
Další část, na kterou se při rekonstrukcích nezapomnělo, je budova polikliniky. I tady budou nové dveře, navíc bude celý vstupní prostor vybourán, čímž se místnost zvětší. „Nyní řešíme umístění recepce. Přemýšlíme o prostorách, kde před časem stála prodejna zeleniny či místnosti, kde je dnes kartotéka,“ předeslal Hauswirth. I v tomto vestibulu bude nové dřevěné obložení.

Už se pomalu dostáváme na druhý konec nemocničního areálu. Do bloku 2, kde sídlí porodnické a dětské oddělení.
Oddělení pro ratolesti bude mít dvě opravené koupelny. Velké změny čekají opět vestibul. Vstup plánuje nemocnice celý vybourat a posunout jej dopředu, což ho zvětší a vestibul pak získá více prostoru. „Chceme tím hlavně odstranit technické závady, které na tomto vstupu jsou. V zimním období podél dveří zatéká do budovy a voda se dostává do šaten pro personál, které jsou ve spodním patře,“ popsal problémy vedoucí.

Vandalové záchody hned zničili
Nemocnice se zaměřila i na bezbariérové přístupy a vybudovala několik nových toalet pro handicapované. Jen čtrnáct dní po dokončení se však vedení nemocnice nestačilo divit. „Zařízení někdo rozkradl. Byly ulámané vysoušeče na ruce, držáky na toaletní papír i odcizené štětky na záchod,“ povzdychl si Ota Hauswirth. Mostecká nemocnice přiznává, že má s vandalismem velký problém. Krade se prý, co se dá. Navíc agresivita pacientů stoupá a zdravotní personál i zařízení nemocnice jsou tak stále v ohrožení. Před časem byla v areálu zřízena služebna městské policie, která zajišťuje včasnou pomoc.