VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po incidentu bude mostecký magistrát prohlížet lidem kapsy

Most - Před jednáním s úředníky budete muset ukázat na výzvu kapsy a tašky, zda v nich nemáte revolver, kudlu nebo železného boxera.

4.4.2008
SDÍLEJ:

Strážník městské policie dohlíží na bezpečnost ve vstupní hale mosteckého magistrátu.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Mostecký magistrát bude zřejmě hlídaný jako letiště, soud nebo banka. Politici, úředníci a strážníci se radí, jak to udělat, aby co nejméně omezili mírumilovné návštěvníky a kontrolami neochromili chod úřadu. Jako první rozhodnutí padlo, že koupí detekční rám. Úřad to veřejně oznámil v pátek ráno.

Magistrát už urychleně zavedl přísnější bezpečnostní opatření v hlavní budově radnice, kde ve středu strážníci zadrželi rozrušeného 24letého Oldřicha Ferencsíka s plynovou pistolí, který podle svědků ohrožoval úřednice a po zadržení se pokusil na policii oběsit. Radnice se obává násilí, střelby nebo potyček s noži, které by mohly na chodbách úřadu skončit smrtí nevinných lidí – úředníků, dospělých klientů nebo dětí. Magistrátem projde v úřední den i několik tisíc lidí, hlavně žadatelé o sociální dávky a jejich početné rodiny s kočárky.

„Doporučuji také, aby v kancelářích byla bezpečnostní tlačítka pro rychlé přivolání pomoci,“ řekl Deníku Bronislav Schwarz, ředitel městské policie, který je zodpovědný za bezpečnost lidí na magistrátu. „Detekční rám uvítám, ale nechceme ho za každou cenu. Samozřejmě že se najdou občané, kterým bude detektor vadit a budou nás kritizovat, ale ostatní tím rádi projdou, protože pochopí, že jim chceme zajistit maximálně bezpečné prostředí,“ dodal Schwarz. Pokud rám ani tlačítka nebudou, chce Schwarz posílit hlídky. Nevylučuje, že strážníci budou na úřadu sloužit minimálně ve dvou. „Je to potřeba,“ uvedla Vlasta Jakubcová, vedoucí sociálního odboru magistrátu. Úřednice, na kterou měl Ferencsík zamířit, si vzala den volna. „Není pravda, že se zhroutila. Je v pohodě, šla na plánovanou prohlídku k očnímu lékaři,“ uvedla Jakubcová.

Úřad práce chce natáčet i rozhovory

Podle ředitele úřadu práce Oldřicha Malého nastal čas, aby obě instituce řešily bezpečnost společně. „Budu to řešit, až přijedu. Dám si schůzku s primátorem,“ řekl včera Deníku Malý, který byl na služební cestě v Uherském Hradišti. „Uvítám jakákoliv opatření, které povedou k větší bezpečnosti lidí v celé budově,“ sdělil Malý.

Úřad práce chce ještě letos ve své litvínovské pobočce začít nahrávat a archivovat rozhovory s klienty, nasadit kamery a bezpečnostní sklo do kanceláří. „Agresivita lidí se po snížení dávek stupňuje. Mají méně peněz a dávají to najevo,“ uvedl Malý.

Mostecká radnice přijímala opatření postupně, ještě před středečním incidentem. V minulosti jeden člověk na úřadu vyhrožoval, že se upálí.

Pokud město koupí detekční rámy, budou jimi muset procházet všichni. „Jinak opatření nemá smysl,“ uvedl Schwarz. Není vyloučeno, že rámy budou jen v nejrizikovějších patrech. Magistrát chce některá pracoviště, zejména Czech Piont, přesunout do přízemí, aby své klienty co nejméně omezil.

Říká, že nemířil

Na svobodě vyšetřovaný Ferencsík tvrdí, že na úřednici pistolí nemířil. To, že zbraň měl, nepopírá. „Měl jsem ji v kapse. Nebyla ale nabitá, chtěl jsem ji prodat,“ řekl Deníku.

„Měl v pravé ruce pistoli, stál mezi dveřmi kanceláře a mířil zbraní na záda úřednice,“ popsal událost šéf strážníků, který ve středu s instruktorem výcviku Ferencsíka odzbrojil a předal policii.

Ferencsíkovi hrozí dva roky vězení za výtržnictví a omezování osobní svobody.

Ferencsík, propuštěný z cely předběžného zadržení, si ve čtvrtek dopoledne přišel na magistrát pro dokumenty, která tam po potyčce se strážníky zanechal. Nahoru jít nesměl. Jedna z úřednic sociálního odboru mu papíry přinesla.

Verze muže, který se chtěl oběsit

Nezaměstnaný mladík, který žádal magistrát o sociální dávku, řekl Deníku svou verzi středeční události: Ve středu ráno vycházel z magistrátu s jedním potvrzením pro soud. Cestou se stavil na úřadu práce. Ve vestibulu soudní budovy oznámil justiční stráži, že má plynovou pistoli, kterou odevzdal a prošel detekčním rámem. Po vyřízení formalit si pistoli vyzvedl a šel opět na magistrát. V centru Mostu vytáhl pistoli z kapsy a zajišťoval ji (spatřila ho kamera městské policie – pozn. red.). Před vstupem do úřadu už měl zbraň schovanou v kapse. Vyjel do 2. patra. Vešel do kanceláře, kde byly dvě úřednici a začal s nimi jednat. (mezitím strážník, hlídající magistrát, slyšel ve vysílačce, že poblíž magistrátu byl spatřen muž s pistolí v ruce / popis se shodoval s mužem, kterého viděl do úřadu vejít / strážník zavolal posily / z centrály městské policie vyběhl ředitel strážníků Bronislav Schwarz a jeho podřízený – pozn. red.).

Ferencsík šel řešit s úřednicí svůj problém k vedoucí odboru. Úřednice vyšla z kanceláře první, Ferencsík druhý. Druhá úřednice zavřela dveře a šla za nimi. Mladík si sáhl na kapsu a zjistil, že hlaveň pistole trčí ven. Snažil se ji za chůze schovat mikinou. Když vcházel k vedoucí, povalili ho strážníci na zem a odzbrojili. „Když jsem šel na magistrát byl jsem naštvaný, ale na nikoho jsem nemířil. Pistoli jsem si vzal proto, že jsem ji chtěl v ten den prodat, abych měl peníze na doktora kvůli nástupu do zaměstnání,“ řekl Deníku.

Oficiální verze svědčí proti němu

Svědkové a oficiální popis události ale mluví jinak: Mladý muž dorazil na mostecký magistrát kolem desáté hodiny. Po úřednici chtěl, aby mu vyplatila sociální dávky, na které nemá nárok. Pracovnice se mu situaci snažila vysvětlit. Jednala s ním v klidu, protože na úřad dochází opakovaně, a věděla, že se chová impulzivně. Vypadalo to, že muž situaci nakonec přeci jen pochopil a v klidu odešel. Muž se pak ale na úřad vrátil s pistolí a namířil na pracovnici zbraň. Pod pohrůžkou násilí žádal vyplacení peněz. Úřednice se zachovala velmi profesionálně. Nezačala zmatkovat, ale snažila se rozzuřeného muže přesvědčit, že půjdou společně za vedoucí, kde si vše vyjasní. Mezitím do budovy přiběhli strážníci městské policie a během chvíle pachatele zneškodnili, protože mířil pistolí na člověka. Muž měl štěstí, že i policisté zachovali chladnou hlavu a nevystřelili – v krizovém momentu, kdy se jedná o životy nevinných, k tomu mohlo dojít. Muže si převzala státní policie a umístila ho do cely předběžného zadržení. Zde se chtěl oběsit na košili. Policisté mu v tom ale zabránili.

Proč se chtěl oběsit?

Ferencsík Deníku řekl, že jednal zkratkovitě kvůli osobním problémům – o víkendu mu utekla žena, někdo mu vykradl byt a jeho soused mu vyhrožoval zabitím, protože Ferencsík na něj kvůli rušení nočního klidu volal několikrát strážníky a svou stížnost dotáhl k přestupkovému řízení. Mladík také uvedl, že ho státní policisté během výslechu fyzicky napadli. Severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová nařčení odmítla. Policisté podle mluvčí postupovali podle zákona. „Muži neublížili,“ uvedla. To podle ní potvrdil i policejní odbor vnitřní kontroly, který postup kriminalistů v podobných případech sleduje.

Ferencsík přiznal, že je do roku 2009 v podmínce za jiný delikt. Byl souzen za výtržnictví a napadení veřejného činitele. Pokud ho soud opět uzná vinným, trest odnětí svobody může být vyšší.

Syndrom z nezaměstnanosti

Nepříznivá sociální situace, která začala na Mostecku v 90. letech 20. století masovým propouštěním, dramatickým nárůstem míry nezaměstnanosti a zadlužováním obyvatel, pořád trvá. Sami policisté řadí nezaměstnanost ke klíčovým rizikovým faktorům, které zvyšují kriminalitu. Paradoxem je, že zlepšení zatím nepřináší ani postupný pokles nezaměstnanosti a výrazný nárůst počtu pracovních míst. Experti před několika lety varovali před takzvaným syndromem nezaměstnané rodiny – chronickou neochotou hledat si práci a závislostí na dávkách -, který se může projevovat dlouhodobě a nezávisle na vládních opatřeních, která mají lidi více motivovat k hledání práce.

Autor: Martin Vokurka

4.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 22 000 Kč

Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK - MONTÉR. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZÁMEČNÍK - MONTÉR, - čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita, základní kurz ZK 135, výborná čeština, Zaměstnanecké výhody: po zkušební době odměna 5000,-Kč, HLÁSIT SE: Vostrý Zdeněk, tel.: 775505656 volat kdykoli, e-mail: zdenek.vostry@kvpb.cz, osobně na adrese Jiráskova 413, Litvínov Po - Pá 8:00 - 16:00hod.. Pracoviště: Kovo pb maschining, s. r. o., Jiráskova, č.p. 413, 436 01 Litvínov 1. Informace: Zdeněk Vostrý, +420 775 505 656.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 200 Kč

Odborní bezpečnostní pracovníci bezpečnostních a detektivních agentur Detektiv v obchodě (v obchodním domě). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OCHOTA PRACOVAT!!! Výhodou certifikát strážný(lze řešit dodatečně). Výpis z rejstříku trestu. Kontakt: pouze e-mailem!!!. Pracoviště: Habez s.r.o. - 007, tř. Budovatelů, č.p. 1988, 434 01 Most 1. Informace: Václav Beneš, +420 737 288 534.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách STŘEDOŠKOLSKÝ/-Á UČITEL/-KA - APROBACE: ANGLICKÝ JAZYK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STŘEDOŠKOLSKÝ/-Á UČITEL/-KA - APROBACE: ANGLICKÝ JAZYK, Požadované vzdělání: VŠ pedagogické, případně VŠ odborné + doplňující pedagogické vzdělání, Uchazeči s požadovanou kvalifikací budou pozváni k osobnímu jednání. Hlásit se mohou pouze uchazeči s ukončenou kvalifikací pro nabízenou pracovní pozici., Stanocení výše platu dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. závisí na započítané praxi., Pracovní poměr v prvním roce na dobu určitou, dále prodloužení na dobu neurčitou. Přátelské prostředí rodinného typu., Zaměstnanecké výhody: firemní benefit ve formě stravenek, HLÁSIT SE: Balochová Dana Ing., tel.: 774630915, e-mail: reditelka@sssmep.cz - zaslat profesní životopis. Pracoviště: Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání s.r.o., Eduarda Basse, č.p. 1142, 434 01 Most 1. Informace: Dana Balochová, +420 774 630 915.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 18 000 Kč

Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK, PŘÍPRAVÁŘ, SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ZÁMEČNÍK, PŘÍPRAVÁŘ, SVÁŘEČ, - ŘP sk. B, Zaměstnanecké výhody: zajištěna doprava do zaměstnání, HLÁSIT SE: Kalita František, tel.: 702155495, e-mail: kalita.frantisek@seznam.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Fkf s.r.o., 434 01 Most 1. Informace: František Kalita, +420 702 155 495.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zítra v Deníku: Připlatíme si za vodu? a nová vyhláška proti vysedávání

Ilustrační foto.

Most opraví hasičům základnu v Rudolicích, hledá se firma

Jaro? Ne. Na pěkné počasí si budeme muset ještě počkat

Severní Čechy - V úterý sice nastane astronomické jaro, v České republice bude ale nadále převládat spíše zimní ráz počasí. Pravého jarního počasí se lidé zřejmě nedočkají ani o Velikonocích, které letos připadají na přelom března a dubna.

Chybí vám napětí play off? Přijďte podpořit mladší dorostence Litvínova

Litvínov – Mrzí vás, že se letos litvínovské hokejové áčko neprobojovalo do play off a že vás minou zajímavé bitvy? Nemusí! Zvládli to mladší dorostenci a ti si zatím vedou skvěle. V úterý je na domácím stadionu Ivana Hlinky čeká napínavá bitva s Českými Budějovicemi a vstup je zdarma.

Jídla z vývařoven končí v koši. Podle kuchařů i odborníků kvůli přístupu dětí

Ústecký kraj /ANKETA/ - V odpadcích končí ročně pokrmy z jídelen za 2,5 miliardy korun! Proti plýtvání se snaží bojovat program Skutečně zdravá škola. 

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT