VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po incidentu bude mostecký magistrát prohlížet lidem kapsy

Most - Před jednáním s úředníky budete muset ukázat na výzvu kapsy a tašky, zda v nich nemáte revolver, kudlu nebo železného boxera.

4.4.2008
SDÍLEJ:

Strážník městské policie dohlíží na bezpečnost ve vstupní hale mosteckého magistrátu.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Mostecký magistrát bude zřejmě hlídaný jako letiště, soud nebo banka. Politici, úředníci a strážníci se radí, jak to udělat, aby co nejméně omezili mírumilovné návštěvníky a kontrolami neochromili chod úřadu. Jako první rozhodnutí padlo, že koupí detekční rám. Úřad to veřejně oznámil v pátek ráno.

Magistrát už urychleně zavedl přísnější bezpečnostní opatření v hlavní budově radnice, kde ve středu strážníci zadrželi rozrušeného 24letého Oldřicha Ferencsíka s plynovou pistolí, který podle svědků ohrožoval úřednice a po zadržení se pokusil na policii oběsit. Radnice se obává násilí, střelby nebo potyček s noži, které by mohly na chodbách úřadu skončit smrtí nevinných lidí – úředníků, dospělých klientů nebo dětí. Magistrátem projde v úřední den i několik tisíc lidí, hlavně žadatelé o sociální dávky a jejich početné rodiny s kočárky.

„Doporučuji také, aby v kancelářích byla bezpečnostní tlačítka pro rychlé přivolání pomoci,“ řekl Deníku Bronislav Schwarz, ředitel městské policie, který je zodpovědný za bezpečnost lidí na magistrátu. „Detekční rám uvítám, ale nechceme ho za každou cenu. Samozřejmě že se najdou občané, kterým bude detektor vadit a budou nás kritizovat, ale ostatní tím rádi projdou, protože pochopí, že jim chceme zajistit maximálně bezpečné prostředí,“ dodal Schwarz. Pokud rám ani tlačítka nebudou, chce Schwarz posílit hlídky. Nevylučuje, že strážníci budou na úřadu sloužit minimálně ve dvou. „Je to potřeba,“ uvedla Vlasta Jakubcová, vedoucí sociálního odboru magistrátu. Úřednice, na kterou měl Ferencsík zamířit, si vzala den volna. „Není pravda, že se zhroutila. Je v pohodě, šla na plánovanou prohlídku k očnímu lékaři,“ uvedla Jakubcová.

Úřad práce chce natáčet i rozhovory

Podle ředitele úřadu práce Oldřicha Malého nastal čas, aby obě instituce řešily bezpečnost společně. „Budu to řešit, až přijedu. Dám si schůzku s primátorem,“ řekl včera Deníku Malý, který byl na služební cestě v Uherském Hradišti. „Uvítám jakákoliv opatření, které povedou k větší bezpečnosti lidí v celé budově,“ sdělil Malý.

Úřad práce chce ještě letos ve své litvínovské pobočce začít nahrávat a archivovat rozhovory s klienty, nasadit kamery a bezpečnostní sklo do kanceláří. „Agresivita lidí se po snížení dávek stupňuje. Mají méně peněz a dávají to najevo,“ uvedl Malý.

Mostecká radnice přijímala opatření postupně, ještě před středečním incidentem. V minulosti jeden člověk na úřadu vyhrožoval, že se upálí.

Pokud město koupí detekční rámy, budou jimi muset procházet všichni. „Jinak opatření nemá smysl,“ uvedl Schwarz. Není vyloučeno, že rámy budou jen v nejrizikovějších patrech. Magistrát chce některá pracoviště, zejména Czech Piont, přesunout do přízemí, aby své klienty co nejméně omezil.

Říká, že nemířil

Na svobodě vyšetřovaný Ferencsík tvrdí, že na úřednici pistolí nemířil. To, že zbraň měl, nepopírá. „Měl jsem ji v kapse. Nebyla ale nabitá, chtěl jsem ji prodat,“ řekl Deníku.

„Měl v pravé ruce pistoli, stál mezi dveřmi kanceláře a mířil zbraní na záda úřednice,“ popsal událost šéf strážníků, který ve středu s instruktorem výcviku Ferencsíka odzbrojil a předal policii.

Ferencsíkovi hrozí dva roky vězení za výtržnictví a omezování osobní svobody.

Ferencsík, propuštěný z cely předběžného zadržení, si ve čtvrtek dopoledne přišel na magistrát pro dokumenty, která tam po potyčce se strážníky zanechal. Nahoru jít nesměl. Jedna z úřednic sociálního odboru mu papíry přinesla.

Verze muže, který se chtěl oběsit

Nezaměstnaný mladík, který žádal magistrát o sociální dávku, řekl Deníku svou verzi středeční události: Ve středu ráno vycházel z magistrátu s jedním potvrzením pro soud. Cestou se stavil na úřadu práce. Ve vestibulu soudní budovy oznámil justiční stráži, že má plynovou pistoli, kterou odevzdal a prošel detekčním rámem. Po vyřízení formalit si pistoli vyzvedl a šel opět na magistrát. V centru Mostu vytáhl pistoli z kapsy a zajišťoval ji (spatřila ho kamera městské policie – pozn. red.). Před vstupem do úřadu už měl zbraň schovanou v kapse. Vyjel do 2. patra. Vešel do kanceláře, kde byly dvě úřednici a začal s nimi jednat. (mezitím strážník, hlídající magistrát, slyšel ve vysílačce, že poblíž magistrátu byl spatřen muž s pistolí v ruce / popis se shodoval s mužem, kterého viděl do úřadu vejít / strážník zavolal posily / z centrály městské policie vyběhl ředitel strážníků Bronislav Schwarz a jeho podřízený – pozn. red.).

Ferencsík šel řešit s úřednicí svůj problém k vedoucí odboru. Úřednice vyšla z kanceláře první, Ferencsík druhý. Druhá úřednice zavřela dveře a šla za nimi. Mladík si sáhl na kapsu a zjistil, že hlaveň pistole trčí ven. Snažil se ji za chůze schovat mikinou. Když vcházel k vedoucí, povalili ho strážníci na zem a odzbrojili. „Když jsem šel na magistrát byl jsem naštvaný, ale na nikoho jsem nemířil. Pistoli jsem si vzal proto, že jsem ji chtěl v ten den prodat, abych měl peníze na doktora kvůli nástupu do zaměstnání,“ řekl Deníku.

Oficiální verze svědčí proti němu

Svědkové a oficiální popis události ale mluví jinak: Mladý muž dorazil na mostecký magistrát kolem desáté hodiny. Po úřednici chtěl, aby mu vyplatila sociální dávky, na které nemá nárok. Pracovnice se mu situaci snažila vysvětlit. Jednala s ním v klidu, protože na úřad dochází opakovaně, a věděla, že se chová impulzivně. Vypadalo to, že muž situaci nakonec přeci jen pochopil a v klidu odešel. Muž se pak ale na úřad vrátil s pistolí a namířil na pracovnici zbraň. Pod pohrůžkou násilí žádal vyplacení peněz. Úřednice se zachovala velmi profesionálně. Nezačala zmatkovat, ale snažila se rozzuřeného muže přesvědčit, že půjdou společně za vedoucí, kde si vše vyjasní. Mezitím do budovy přiběhli strážníci městské policie a během chvíle pachatele zneškodnili, protože mířil pistolí na člověka. Muž měl štěstí, že i policisté zachovali chladnou hlavu a nevystřelili – v krizovém momentu, kdy se jedná o životy nevinných, k tomu mohlo dojít. Muže si převzala státní policie a umístila ho do cely předběžného zadržení. Zde se chtěl oběsit na košili. Policisté mu v tom ale zabránili.

Proč se chtěl oběsit?

Ferencsík Deníku řekl, že jednal zkratkovitě kvůli osobním problémům – o víkendu mu utekla žena, někdo mu vykradl byt a jeho soused mu vyhrožoval zabitím, protože Ferencsík na něj kvůli rušení nočního klidu volal několikrát strážníky a svou stížnost dotáhl k přestupkovému řízení. Mladík také uvedl, že ho státní policisté během výslechu fyzicky napadli. Severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová nařčení odmítla. Policisté podle mluvčí postupovali podle zákona. „Muži neublížili,“ uvedla. To podle ní potvrdil i policejní odbor vnitřní kontroly, který postup kriminalistů v podobných případech sleduje.

Ferencsík přiznal, že je do roku 2009 v podmínce za jiný delikt. Byl souzen za výtržnictví a napadení veřejného činitele. Pokud ho soud opět uzná vinným, trest odnětí svobody může být vyšší.

Syndrom z nezaměstnanosti

Nepříznivá sociální situace, která začala na Mostecku v 90. letech 20. století masovým propouštěním, dramatickým nárůstem míry nezaměstnanosti a zadlužováním obyvatel, pořád trvá. Sami policisté řadí nezaměstnanost ke klíčovým rizikovým faktorům, které zvyšují kriminalitu. Paradoxem je, že zlepšení zatím nepřináší ani postupný pokles nezaměstnanosti a výrazný nárůst počtu pracovních míst. Experti před několika lety varovali před takzvaným syndromem nezaměstnané rodiny – chronickou neochotou hledat si práci a závislostí na dávkách -, který se může projevovat dlouhodobě a nezávisle na vládních opatřeních, která mají lidi více motivovat k hledání práce.

Autor: Martin Vokurka

4.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 500 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK / ŘIDIČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK / ŘIDIČ , Popis práce:, - práce ve skladu - naskladňovaní a vyskladňování , - komunikace s výrobou, - manipulace se zbožím a paletami v rámci skladu, - příjem, zakladnění, vychystání, balení a expedice zboží, - pravidelné zavážení zboží pro naše velké klienty firemní dodávkou, Požadavky:, - vyučen nebo SŠ vzdělání, - základy práce s PC, - řidičský průkaz sk. B - AKTIVNÍ ŘIDIČ!, - praxe ve skladu a s řízení dodávky, - spolehlivost, samostatnost, pečlivost, - zodpovědnost za svěřené úkoly, - přestnost, - týmová spolupráce, - čistý trestní rejstřík podmínkou, - časová flexybilita, - praxe v řízení VZV, HLÁSIT SE: Holubková Alena, tel.: 608356959, e-mail: holubkova@3e-technologies.net, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: 3e automotive a.s.-2, Dělnická, č.p. 27, 434 01 Most 1. Informace: Alena Holubková, +420 608 356 959.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 40 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl QA ENGINEER. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: QA ENGINEER, Co vás na této pozici čeká:, - zodpovědnost za nové projekty, - budování vztahu se zákazníky již ve fázi nového projektu, - podpora akceptace strojů - na základě statistických výpočtů způsobilost, - podpora vytváření dokumentace Q a zavádění QMS / IMS v Mostě, - provádění auditů, - účast při externích auditech, Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - AJ - aktivní znalost / NJ výhodou, - vzdělání technického směru, - znalost Automotive (práce se zákazníky, dodavateli), - provádění auditů (Interní, dodavatelské), - zkušenosti se zavádění norem a tvorbou dokimentace (ISO 9001, ISO 14001, ISO/TS (IATF) 16949), - účast na nových projektech (znalost APQP, PPAP), Co vám můžeme nabídnout:, - být součástí nově vznikající společnosti na zóně Joseph v Havrani u Mostu, - práce v menším a příjemném kolektivu, - základní mzdu + motivační bonus, - stravenky, - příspěvek na penzijní pojištění, - příspěvek na dopravu, - bonus za docházku, - 13. plat, Požadovaný nástup 1.9.2018., HLÁSIT SE: Rašková Romana, e-mail: zasílat životopis na prace@feintool.com. Pracoviště: Feintool system parts most s.r.o., Josefa Dobrovského, č.p. 2162, 434 01 Most 1. Informace: Romana Rašková, .

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 34 000 Kč

Ostatní technici elektronici TECHNIK ELEKTRONIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: TECHNIK ELEKTRONIK, Vaší náplní práce bude:, - Provádět opravu na výrobních strojích a elektrických zařízeních, - Provádět preventivní údržbářské práce dle plánu, - Provádět dokumentace provedených prací, - Zajišťovat výměnu informací v týmu, Požadujeme:, - SŠT nebo SOU elektrotechnického směru, - Platný certifikát dle vyhlášky 50/78 (alespoň § 5), - Znalost elektrických schémat a čtení výkresových dokumentací, - Znalosti řídících systémů a robotů jako např. Simatic S5/S7 nebo ABB IRC5, výhodou, - Flexibilita a časová pohotovost, HLÁSIT SE: Jindřiška Vlasáková tel.: 605 630 611, email: jindriska.vlasakova@nemak.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Starcam s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Jindřiška Vlasáková, +420 605 630 611.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/ -ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SKLADNÍK/ -ICE, POŽADUJEME:, PODMÍNKOU: zkušenosti s obsluhou manipulační techniky - VZV A RETRAK, - schopnost pracovat ve výškách, - velmi dobrá orientace ve skladových prostorách, - velmi dobré komunikační schopnosti, - manuální zručnost , - schopnost pružně reagovat na změny v rychle se měnícím prostředí, NÁPLŇ PRÁCE:, - vykládka přijímaného materiálu a zboží z nákladního prostředku pomocí manipulační techniky, - kontrola počtu balení přijímané zásilky oproti dodacím listům, nepoškozenosti balení a označení balení dle balících specifikací a okamžité hlášení zjištěných odchylek nebo poškození, - přesun materiálu a zboží po vstupní příjemce do správného umístění ve skladu a evidence záznamů o uskladnění, - příprava zboží a štítkování zboží po expedici, - nakládka expedovaného zboží a kontrola dodacích listů, - obsluha a kontrola svěřené manipulační techniky, Zaměstnanecké výhody: 13. plat, motivující finanční bonusy, docházkový bonus, příspěvek na stravování, 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, , smlouvu na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební dobou, zaměstnanecké slevy na firemní a korporátní produkty, HLÁSIT SE: Kárníková Petra, tel.: 725888272, volat od 8:00 do 15:30 hod., e-mail: petra.karnikova@newellco.com, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Yankee candle s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Petra Kárníková, +420 725 888 272.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stánkový prodej. Ilustrační foto

Celníci vzkazují: Stánkaři musí hlásit prodej rozlévaného alkoholu

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

FOTO: Na Chomutovsku filmaři natáčejí záběry pro nový thriller

Chomutovsko - Filmaři mrazivého snímku Poslouchej natáčejí u Prunéřova, Kadaně a Nechranic.

Vyšel třetí díl průvodce po hrobech slavných Čechů. Čítá i místopis

Severní Čechy - Mimořádným počinem ve světě české knihy posledních let je vydání třetího dílu knihy divadelníka a fotografa Miloše Dvořáka Malý průvodce po hrobech velkých.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Historické monoposty F1 i současné formule 3 mají za sebou kvalifikaci

Most /FOTOGALERIE/ - Mostecký autodrom přivítal druhý ročník závodů historických vozů The Most Historic Grand Prix. Týmy čekalo v pátek po tropických teplotách uplynulých dní výrazné ochlazení, které ale naštěstí nedoprovázel déšť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT