Někteří obyvatelé se ale krátkým několikadenním odstávkám nevyhnou. „Tyto odstávky jsou plánovány tak, aby co nejméně omezily odběratele,“ řekla Miloslava Kučerová, mluvčí společnosti United Energy Komořany, která dodává do měst na Mostecku teplo a teplou vodu.

Doba odstávek se bude pohybovat od jednoho do zhruba deseti dní podle lokality, a to pouze v Mostě. „Budou probíhat práce na rekonstrukcích tepelné sítě a technologií výměníkových stanic,“ dodala mluvčí.

Největšího počtu zákazníků se dotkne obnova části primární městské sítě v sídlišti Výsluní, tedy v blízkosti ulic Zdeňka Štěpánka, Mladé Gardy, Obránců Míru, Hutnická a Antonína Sochora. „Zde plánujeme odstavení ve dvou maximálně dvoudenních termínech, což je čas, který je potřeba na přepojení úseků tak, aby bylo možné dodávat teplou vodu po celou dobu rekonstrukce na celém úseku horkovodu. První odstavení proběhne počátkem července, přepojení pak počátkem srpna,“ upřesnil vedoucí útvaru CZT Tomáš Vraj.

Další lokální odstávky se pak chystají v oblasti Velebudic a nad nádražím, tedy v průmyslové zóně, kde bude dopad na domácnosti velmi malý. „Obyvatele budeme informovat prostřednictvím médií, našeho webu, za pomoci obou radnic nebo letáků. Lidé si mohou i zavolat na telefonní čísla 476 447 830 nebo 734 289 969,“ dodala Kučerová. 

Odběratelů v Litvínově se letos odstávky nedotknou vůbec. „Už od roku 2009 se snaží teplárna v Komořanech celoplošným odstávkám vyhnout a pokud nebylo nutné odstavit celý zdroj, nepřerušovala se ani dodávka teplé vody pro Most a Litvínov,“ ujistila mluvčí teplárny. Poslední celoplošná odstávka pro obě města najednou proběhla v roce 2014.

Teplárna má magazín

O novinkách v teplárně informuje také nový magazín, který lidé nedávno našli v poštovních schránkách. Jmenuje se DoTeK, což je zkratka Domácnostem Teplo z Komořan. Vydává jej United Energy a Severočeská teplárenská. „Měl by přinášet jasné informace přímo od zdroje, a to doslova,“ sdělil v úvodním rozhovoru prvního čísla ředitel Severočeské teplárenské Petr Horák.

„Cílem DoTeKu je přinášet i užitečné rady a tipy pro naše odběratele. Tentokrát jsme se zaměřili na úspory vody,“ řekla marketingová specialistka firmy Radka Bišická. Čtenáři však najdou v časopisu, který bude vycházet jednou za čtvrt roku, i oddechová témata – rozhovory či zprávy ze společenského dění v regionu. První vydání přineslo například informace o chystaných Komořanských hrách pro děti na Matyldě či cestě protidrogového vlaku Ústeckým krajem. Poukazuje také na možnost sportovního vyžití v Mostě.

Aktuálním tématem prvního čísla je však legionella. „Strašák bakterie legionella obchází Most. Naštěstí jen virtuálně. Testy teplé vody, které si nechala teplárenská společnost zpracovat Zdravotnickým ústavem v Ústí nad Labem, totiž žádné nebezpečné koncentrace neprokázaly,“ píše se v úvodníku článku věnovaném tomuto problému. Další číslo zpravodaje teplárna chystá před prázdninami.