Chystaná přestavba městského kulturního domu Repre za stovky milionů korun změní dočasně společenské zvyky v Mostě. Plesy se budou muset během uzavření budovy pořádat jinde. Kam se v roce 2021 přemístí například Reprezentační ples města Mostu, není ještě jisté. „Teď se tím zabýváme,“ řekl primátor Jan Paparega.

Taneční prostory v Repre jsou největší v regionu, vejde se do nich přes tisíc lidí. Menší jsou soukromé sály v hotelu Domino a středisku Meduza. Komorní divadelní plesy se pořádají v Městském divadle v Mostě. A pak je tu ještě víceúčelová Sportovní hala v Mostě, kde se na hrací ploše konají taneční soutěže a koncerty, a sál v kulturním domě Citadela, ale to už je sousední Litvínov.

Podle učitele tance a ředitele mosteckého divadla Václava Hofmanna pocítí uzavření Repre hlavně maturanti, kteří mají plesů nejvíc. Odhaduje, že stoupne zájem hlavně o Domino a Meduzu. „Bude ale větší tlak na termíny,“ řekl Hofmann. Divadlo se podle něj na tradiční plesy nehodí, protože má malý parket, omezené možnosti a brání tomu i zkoušky her. Divadelní ples je spíše párty, která nevyžaduje servis jako bály v Repre.

Letos by měla být hotová projektová dokumentace na rekonstrukci Repre a město by rádo vyhlásilo veřejnou zakázku na zhotovitele. „Samozřejmě si uvědomujeme, že se jedná o náročnou investiční akci, takže počítáme s tím, že vyhodnocování nabídek a výběr té nejvhodnější potrvá déle než obvykle. Nemůžeme vyloučit ani případné námitky a podněty k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ sdělil primátor. 

Radní to zatím vidí tak, že plesy budou v Repre do jara 2020, ale další sezona tam už nebude, pokud se bez průtahů vysoutěží firma a zahájí stavbu.

Tak vypadal ples města v Repre předloni: 

a tak rok předtím: 

Během letošního prvního čtvrtletí hostí Repre 11 plesů, většinou maturitních. Do konce sezony zbývá šest bálů, 15. února má ples střední pedagogická škola, 16. února gymnázium, 22. února střední škola technická, 23. února průmyslovka a škola gastronomie a služeb, 1. března Bukaschool, 2. března město a 22. března šňůru uzavřou poslední maturanti z gymnázia. V Dominu bude ples ještě 30. března, kdy si sál zamluvila Jezdecká společnost Hipodrom Most.

Přípravu rekonstrukce Repre sleduje občanská iniciativa, jejíž zástupkyně Jana Jungmannová předala v prosinci kritický otevřený dopis zastupitelstvu. Iniciativa totiž neuspěla s požadavkem vyhlášení architektonické soutěže na kulturní dům a okolí. „V nastalé situaci vnímáme jako klíčovou roli garantů a odborných konzultantů, kteří mohou působit jako oponenti práce vybraného projektanta a v mezích možností městu pomoci získat co nejkvalitnější projekt,“ uvedla Jungmannová. Iniciativa se domnívá, že bez kvalitního návrhu nemá smysl pokračovat v projektování, a doporučila zvážit revizi celého procesu.

Radnice v lednu odpověděla, že oponentní návrh posuzovala a zahájila práce na vyhlášení architektonické soutěže na návrh interiéru. Podle vedení města celý záměr respektuje estetickou hodnotu budovy a s ohledem na limity požaduje její maximální možnou funkčnost a uživatelský komfort.