V Mostě by pomalu mohla vzniknout zoologická zahrada. Hlavně s terarijními živočichy. Strážníci jen za poslední tři týdny zachránili tři exotické plazy.
Krajta královská vyplašila obyvatelku ulice Jana Kříže v Mostě. Pětapadesátiletá žena na hada narazila ve své koupelně. Před mosteckým blokem 505 se poté plazila Korálovka sedlatá. V sedmistovkách se zase procházel Leguán zelený. Trojici úlovků odvezli strážníci do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Podle chovatele z chomutovského zooparku nejsou tito plazi lidem nebezpeční.

Podle zjištění Deníku je Krajta královská, která vyplašila Mostečanku v koupelně, zpět u svých majitelů. Do chomutovského zooparku si pro ni přijel manželský pár.

„Ukázali mi fotografie, jak mládě rostlo a podle kresby jsem ho rozpoznal,“ uvedl Petr Hora z chomutovského zooparku. Majitelé prý pocházeli z téhož obytného domu, kde byl strážníky odchycen. Jak ale krajta majitelům utekla, zaměstnanec zooparku nesdělil.

„Samozřejmě jsem se jich na to ptal, ale je to věc mezi nimi a mnou,“ dodal Hora.

Další dva odchycení plazi jsou stále v zoo. Podle Petra Hory je strážníci přivezli v zuboženém stavu. Korálovka sedlatá, která se plazila před blokem 505, byla pokousaná pravděpodobně od potkana a vyhublá.

„Majitel si ji pravděpodobně musel koupit jen z frajeřiny a vůbec o tom nic nevěděl, takže ji krmil větší kořistí než zvládla a venku se jí to stát nemohlo, jelikož se jedná o starší zranění,“ vysvětlil Petr Hora. Korálovka sedlatá patří mezi užovky a je neškodná. Tento druh svým zbarvením napodobuje korálovce, jež patří do skupiny jedovatých hadů.

Korálovka pochází z polopouští Mexika a v tuzemských klimatických podmínkách by měla jen desetiprocentní šanci na přežití. V chomutovském zooparku nalezl azyl i Leguán zelený, kterého odchytili strážníci na sídlišti. Ani leguán není v pořádku. Podle zaměstnance zooparku má plaz pocházející z jižní Ameriky ulomený ocas.

„Je docela možné, že jak leguána, tak korálovku někdo vyhodil jen proto, aby je nemusel léčit,“ zaspekuloval Petr Hora. Do chomutovského zooparku strážníci nalezená zvířata umisťují z mnoha měst, výjimkou tak není ani Most.

„V našem útulku nemáme prostředky na umístění hada nebo leguána, s lesoparkem tak máme domluvu, že je vozíme tam,“ uvedl ředitel městské police v Mostě Bronislav Schwarz, který je počtem exotických zvířat nalezených v Mostě překvapený.

„Kolikrát už si myslím, že někteří lidé se zvířat zbavují schválně, jelikož například nemají peníze pro ně na potravu, jen mě mrzí, že tímto způsobem,“ řekl Bronislav Schwarz.