Litvínovská radnice vyhlásila veřejnou zakázku na výstavbu víceúčelové plavecké haly, která vznikne v areálu letního koupaliště u Koldomu. Zadávací dokumentaci schválilo v prosinci většinou hlasů litvínovské zastupitelstvo. Rozhodlo tak o největší investici v novodobé historii města. „Předpokládané náklady jsou 263 milionů korun bez DPH,“ informovala vedoucí odboru investic Lucie Černá.

Stavební firmy mohou podávat nabídky do 25. ledna. Vyhraje firma s nejnižší cenou. Pokud veřejná soutěž a další přípravy proběhnou hladce, výstavba plovárny začne v červnu 2021 a potrvá 18 měsíců. Otevření se plánuje v roce 2023.

Hala bude mít 25 metrů dlouhý plavecký bazén s šesti drahami, rekreační bazén s divokou řekou a vodními atrakcemi, dětské brouzdaliště, saunu, masérnu, velkou vířivku, Kneippův chodník a občerstvení s gastro provozem. Projekt zahrnuje i wellness a cvičební sál, galerii pro návštěvníky ve třetím podlaží a další služby. Součástí zakázky je parkoviště pro 40 aut, 200 metrů dlouhá silnice s chodníkem a nová trafostanice. Práce mají začít demolicí šaten a ubytoven letního koupaliště, čímž se uvolní plocha pro stavbu haly.

Ohňostroj. Ilustrační foto.
Mostecký ohňostroj bude na Hněvíně, lidé tam nemají chodit

Ta má sloužit pro sportovní vyžití plaveckého oddílu a pro rekreaci obyvatel Litvínova a jeho okolí. „Areál by měl v sobě soustředit všechny moderní aktivity vodního světa a sloužit pro široké spektrum návštěvníků od nejmenších po ty nejstarší,“ uvádí se v zadání zakázky. Radnice také očekává, že novinka bude motivovat lidi k pohybu a zdravému životnímu stylu. V třípodlažní hale s výtahem bude i zázemí pro návštěvníky letního koupaliště, například převlékací kabiny, WC a sprchy.

Zadávací dokumentace, která má 23 stran a řadu příloh, stanovuje pro soutěž přísná kritéria. Uchazeči o zakázku musejí například prokázat, že už postavili nebo rekonstruovali nejméně dva kryté plavecké areály, každý za alespoň 100 milionů korun. Stavbyvedoucím musí být zkušený inženýr a vysokoškolské vzdělání s praxí požaduje radnice i u řady dalších členů týmu.

Část opozice je proti

Vyhlášení zakázky nepodpořila část opozice. „Jsme zásadně proti,“ sdělil Petr Globočník z klubu zastupitelů seskupení Litvínov do toho!, které od počátku kritizovalo přesun bazénu z centra města na jeho okraj. „Navrhovali jsme několik alternativních postupů, jak výstavbu nové plavecké haly řešit, ale vyslyšeny nebyly,“ shrnul Globočník dlouholeté úsilí o změnu projektu.

Dokumentaci pro soutěž o výstavbu haly u Koldomu schválilo 16 zastupitelů, 3 byli proti, 2 se zdrželi a jeden nehlasoval.

Projekt nové plavecké haly v Litvínově doprovázely řadu let spory. Zastupitelstvo projekt schválilo v roce 2012 a pak ho ještě několikrát upřesnilo, potvrdilo a projednávalo s veřejností. V roce 2015 se po mnoha výhradách politici usnesli, že umístění plovárny na Koldomu má smysl. Terčem kritiky byly hlavně rostoucí cena a výběr lokality. Jedna studie počítala s umístěním bazénu vedle zimního stadionu. Z technických důvodů neprošel ani návrh rekonstruovat zastaralou plovárnu v ulici Ruská nebo místo ní postavit nový areál.

Jezero Most je koncem prosince místem pro procházky.
Lampy, cesty, parkoviště. Do mosteckých jezer půjdou další miliony

„Počítáme, že starý bazén se zdemoluje. Jak využijeme tento prostor, budeme řešit příští rok,“ oznámil místostarosta Karel Rosenbaum (ANO). Město chce udržet provoz krytého bazénu v Ruské ulici do doby, než se otevře nová plavecká hala u Koldomu.

Sousední Most výstavbu akvaparku nechystá. V roce 2003 přebudoval své termální koupaliště na aquadrom. Stálo to přes 270 milionů korun.