Radnice v Litvínově chystá revoluci ve výuce pohybových aktivit na základních školách ve městě. Podle slov místostarosty Milana Šťovíčka by se od začátku nového školního roku měl na prvním stupni rozjet projekt Sportovní čtyřlístek. „Chceme, aby každé dítě, které přejde na druhý stupeň základní školy, umělo plavat, bruslit, lyžovat a udělat kotrmelec,“ nechal se slyšet místostarosta.

Město je až na jednu výjimku provozovatelem sportovišť, která se právě pro rozvoj takovýchto pohybových aktivit přímo nabízejí. Motivací pro děti by měly být úspěchy českých sportovců na olympiádách. Město reaguje i na to, že děti zanedbávají přirozený pohyb a většinu času tráví u počítačů nebo mobilů.

Ilustrační snímek.
Jazyková škola konečně převezme své nové hřiště

„Ministerstvo školství v tomto směru nenabízí žádné řešení co s tím, a tak se o to chceme postarat sami,“ řekl Šťovíček.

Litvínov je vlastníkem plaveckého bazénu, kam už děti řadu let chodí pravidelně plavat. „Radnice plavání dětí finančně podporuje. Je jasné, že rozšíření sportovních aktivit bude stát zase něco navíc, ale z našeho pohledu to má určitě význam,“ doplnila starostka Kamila Bláhová s tím, že město na projekt hodlá uvolnit tolik peněz, kolik bude potřeba.

Město také vlastní oba zimní stadiony. Tam se děti budou učit bruslit pod vedením zkušených trenérů. Šťovíček podotkl, že na toto téma už hovořil se zástupci vedení litvínovského mládežnického hokeje.

Jak na kotouly

V nedávno zrekonstruované sportovní hale je gymnastický sál, kde se školáci mohou naučit základy gymnastiky i správné provedení už zmiňovaného kotoulu. Opět pod vedením sportovních odborníků.

Jedinou aktivitou, za kterou budou muset školáci dojíždět, je lyžování. Podle Šťovíčka by probíhalo v nedalekém Sportareálu Klíny, které pro to má optimální podmínky. Sportareál má navíc zkušenosti s výukou lyžování, protože sám provozuje lyžařskou školu pro děti.

Sportovní redaktor Václav Veverka se pokusil lyžovat na bývalé kartáčové sjezdovce v Mostě
Mostečané nemůžou v létě ve městě lyžovat. Sjezdovku polyká les

Projekt má poukázat na to, že Litvínov je městem, které se může pyšnit řadou úspěšných sportovců z minulých let. Také ale chce, aby tam opět vyrůstali další budoucí sportovní reprezentanti, mistři republiky, Evropy, světa nebo olympijští vítězové. „Kdysi jsme měli označení Litvínov - město v pohybu, tak chceme, aby se zase vrátilo,“ uzavřel místostarosta Milan Šťovíček.