VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plánované slučování DDM s CVČ má trhliny

Most - Mohlo to být bezkonfliktní slučování dvou organizací ku prospěchu veřejnosti. Jenže není.

5.5.2009
SDÍLEJ:

Ředitel CVČ Milan Rybák.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Dvě skupiny odborníků na pořádání volnočasových akcí by se měly 1. září 2010 spojit v jeden silný tým, aby mosteckým dětem a dospělým nabídl pod jedním názvem komplexní a lepší služby.

Teď se tato optimistická vize politiků hroutí.

Zaměstnanci DDM a CVČ žijí v nejistotě. Týmy, na nichž nejvíce záleží, přestávají věřit politikům. A dokonce přiznávají vzájemnou rivalitu vzniklou z nervozity.

O podmínkách sloučení DDM a CVČ a názvu „nové“ organizace se totiž přou všichni – politici, úředníci i zástupci obou organizací.

Minulý čtvrtek se zastupitelé neshodli na názvu nové organizace, přestože radní doporučovali pojmenování Dům dětí a mládeže Most. Název neprosadili poté, co odvolaný ředitel CVČ Milan Rybák obhajoval svou variantou sloučení, se kterou ale DDM nesouhlasí. Někteří zastupitelé chtějí zřídit zvláštní komisi k řešení komplikací.

Zastupitelé také nevědí, kolik peněz dostane město od státu na mzdy po sloučení obou týmů. DDM je dotován státem, CVČ městem.

„Nepřispívá to k poklidu mezi zaměstnanci,“ komentovala pro Deník rozpory ředitelka DDM Miloslava Kellerová. „Vždycky jde o peníze. Vy vážně věříte tomu, že nás město všechny převezme?“ svěřila se s obavami jedna z řadových pracovnic DDM.

Zaměstnanci CVČ navíc protestují proti odvolání Rybáka. Radní ho sesadili kvůli dlouhodobým „diametrálně rozdílným názorům“ na řízení CVČ. „Radní by měli své stanovisko přehodnotit,“ sdělili včera Deníku v tiskovém prohlášení pracovníci CVČ. Nesouhlasí s důvody sesazení a se způsobem, jakým byl Rybák zbaven funkce.

Jak probíhalo minulý týden jednání zastupitelstva o sloučení DDM a CVČ?

Náměstek primátora Jiří Kurcin předložil návrh rady města: schválit záměr zřízení nové příspěvkové organizace se sídlem v budově CVČ s tím, že název nové organizace bude Dům dětí a mládeže Most, se kterou se CVČ sloučí.

Dokument, který zastupitelé obdrželi, přitom obsahoval celkem tři varianty:
1. zrušit DDM, zrušit CVČ, zřídit novou městskou příspěvkovou organizaci zapsanou do rejstříku školských zařízení, která dostávají od státu dotace na pokrytí mezd zaměstnanců
2. zrušit DDM, zřídit novou organizaci jako ve variantě 1, sloučit CVČ s novou organizací (doporučeno radou)
3. (dodatečný návrh Milana Rybáka) zrušit DDM, CVČ zapsat kvůli získání státních dotací do rejstříku školských zařízení pod předepsaným názvem Středisko volného času Most, převzít od kraje DDM (u této varianty nemusí být vypsáno konkurz na ředitele)

„Přestávám se v tom orientovat,“ řekl Karel Novotný (ČSSD). Poté navrhl schválit variantu číslo 3. Po diskuzi od návrhu upustil.

Vlastimil Balín (KSČM) neúspěšně doporučoval společný název DDM-CVČ, aby předešel konfliktům a nejistotě zaměstnanců: „Byl by to výraz ocenění obou organizací. Odvádějí velmi dobrou práci na srovnatelné úrovni.“

Václav Hofmann (ODS) uvedl, že důležité je, aby organizace po sloučení fungovaly tak, jak mají. „Těžko se budeme přít, kdo je lepší a kdo horší,“ řekl. Vyjádřil lítost nad tím, že radní Rybáka odvolali. Doporučil, aby rada zvážila své rozhodnutí. „Jeho osoba byla vždy zárukou toho, že se s dětmi pracovalo dobře,“ řekl Hofmann.

Josef Tancoš (ČSSD) poznamenal, že sloučení je nyní „velmi citlivá záležitost“. Požádal o zřízení zvláštní pracovní komise k řešení komplikací a o přehodnocení odvolání Rybáka.

Vlastimil Vozka (SMM) uvedl, že město chce předejít problémům, a proto radní doporučují variantu číslo 2, která má nejlépe řešit otázku financování.

Jaroslava Boudová z magistrátního odboru školství potvrzuje po sporu o název, že název nové organizace mohou zastupitelé zvolit později. Odbor a krajský úřad zatím budou připravovat smlouvu o převzetí DDM.

Podle platné legislativy je nutné před převzetím nejprve DDM formálně zrušit.

Pavel Weiss (SNK-ED) také požádal o vytvoření pracovní skupiny. Ta by měla řešit i budoucí financování. „Finanční efekt by neměl být opomenut,“ uvedl.

V diskuzi dále vystoupili s různými názory Luboš Pitín (SMM), Luboš Polanský (ODS) a Hana Jeníčková (nez.).

Kurcin vyjádřil obavy, že odkládáním volby názvu se nestihne termín sloučení k 1. září 2010.

Radní nakonec schválili variantu číslo 2, ale bez názvu nové organizace.

„Mají v tom guláš,“ řekla Deníku v pondělí jedna ze zaměstnankyň CVČ.

Podle Miloslavy Kellerové, ředitelky DDM, se celé jednání dostalo zbytečně do stadia, kdy se hovoří o rušení DDM krajem jako o nezvratném rozhodnutí. „Pokud vím, nikde není psáno, že by kraj DDM zrušil, kdyby ho město nepřevzalo,“ sdělila Deníku. I to má být argument, podle kterého si DDM může nárokovat pojmenování nové organizace „značkou“ DDM. „DDM je také zavedená firma stejně jako CVČ,“ řekla Kellerová Deníku. Tradice DDM sahá až do roku 1951, CVČ vzniklo v roce 1990.

Autor: Martin Vokurka

5.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Firemní perníky
5

PF a loga z perníku jsou v kurzu. Sladké pozdravy posílají města i univerzita

Ilustrační foto.

Dokonalý předkrm odstartuje sváteční hostinu. Pošlete nám svůj nejlepší recept!

Vynalezl madlo, které zničí bakterie. Mohlo by zamezit epidemii žloutenky

Ústí nad Labem - Na svou speciální rukojeť získal Jiří Barczik patent.

Na pomoc rodině, které požár zničil byt, vyhlásí Most veřejnou sbírku

Most - Lidé mohou přispět převodem na účet a nebo hotově přímo do kasičky na Vánočních trzích.

Krajská zdravotní připravila pro návštěvníky nemocnic parkování zdarma

Ústecký kraj - Návštěvníci nemocnic Krajské zdravotní zaparkují od vánočních svátků po Nový rok zdarma.

OBRAZEM: Krampusové děsili v centru Mostu. Zdaleka nejen děti

Most /FOTO, VIDEO/ - Lidé mohli vidět asi čtyři desítky čertů. Letos se vydali delší trasou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT