Na hlavním veřejném parkovišti u jezera Most se poprvé změní režim. Za dva měsíce skončí celodenní stání zdarma. Na prostranství s kapacitou dvě stě aut zajistí zpoplatnění dva parkovací automaty. Už tam stojí, ale zatím jsou mimo provoz. „Budou fungovat od 1. dubna do 31. října, to znamená o hlavní sezonu,“ informoval primátor Jan Paparega. Město vyjde návštěvníkům vstříc a prvních devadesát minut parkování bude zdarma. Delší stání si už vyžádá poplatek 50 korun. Tento paušál bude platit na celý den.

Novému opatření podle primátora předcházelo vyhodnocení situace. Ze sledování návštěvnosti vyplynulo, že mnozí řidiči nechávali auta na vyhrazené ploše ledabyle stát a k jezeru ani nechodili. Také se stávalo, že přes léto, kdy byla vysoká návštěvnost, část plochy zabírala obytná vozidla. Radnice se proto rozhodla počet aut během rušné sezony regulovat poplatkem.

Parkoviště leží u stánků s občerstvením sto metrů od centrální pláže. V poledne ve čtvrtek 13. ledna tam stála dvacítka aut. Deník na místě oslovil patnáct řidičů. Čtyři z nich zpoplatnění kritizovali, ostatním nevadí. „Není to špatné. Padesát korun na celý den ujde,“ sdělil Rudolf Pelikán, který byl u jezera potřetí v životě.

Řidič Jiří Bednář jezdí do areálu vybudovaného ze státních peněz častěji a se zavedením parkovacího poplatku nesouhlasí. „Komerce se mi tu nelíbí. Rekreační jezero bylo udělané pro lidi a nemělo by se na tom vydělávat,“ uvedl.

Vítek Rath, který byl u jezera poprvé a chválil ho, namítl, že motorizovaní návštěvníci by přispívat měli. „Když bude hezky a někdo se tady bude koupat celý den, tak padesát korun je pakatel,“ prohlásil řidič, který se těší na letní pobyty u vody. Patří k řidičům, podle nichž by se měl výnos z parkovného využít na další zvelebování zázemí. „Dokonce bych řekla, že padesát korun je málo,“ poznamenala jedna z řidiček. „Za vstup na koupaliště ve městech zaplatíte mnohem víc. Padesát korun za celodenní parkování je krásná cena,“ dodala další návštěvnice.

Kritiky konec benefitu překvapil. „Zpoplatnění parkování nevítáme. Stavba parkoviště určitě něco stála, takže chápu, že to budou chtít od nás získat zpět,“ postěžoval si motorista z Teplicka. Připustil ale, že padesát korun mu připadá tak akorát.

Některé výletníky či sportovce však tato sazba může odlákat. „Rozhodovat se budu až na jaře. Když mě poplatek odradí, pojedu jinam, třeba na Matyldu,“ řekl běžec, jenž se vozí k jezeru autem. Pár řidičů lyžařů si také povzdechlo, že se za místo platí už skoro ve všech rekreačních areálech v regionu, hlavně v Krušných horách, kde jsou ceny za parkování vyšší.

Cesta kolem jezera Most měří devět kilometrů a chůze po procházkovém okruhu zabere zhruba dvě hodiny. Výletníci, kteří přijedou autem, tedy musejí počítat s tím, že parkovné 50 korun se jich bude týkat. Pro srovnání: párek v rohlíku stojí v místním občerstvení 45 korun, čepované pivo 46 korun a gulášová polévka 65 korun.

U sousedního jezera Matylda je bezplatné parkoviště za výjezdem z ulice Tvrzova, ale platí se na sezónním parkovišti vedle dolní recepce, kde hodina stání stojí 10 korun a celý den 50 korun. U jezera Benedikt je velké bezplatné parkoviště vzniklé loni po vystěhování autobazaru.

Parkování v Mostě

Za stání v oplocených parkovištích provozovaných na mosteckých sídlištích městskou policií si řidiči letos nepřiplatí. „Ceny za parkovné se od 1. ledna 2022 nemění a zvýšení cen neplánujeme,“ sdělila mluvčí městské policie Veronika Loucká. Místo na hlídaných záchytných parkovištích stojí měsíčně 550 nebo 650 korun podle umístění plochy ve městě. Vyšší sazba je na velkých panelákových sídlištích. Krátkodobé parkování za poplatek 50 korun za den je možné na parkovištích v ulicích Pionýrů a Okružní.

Letos nezdražil ani obchodní dům Central, kde je největší podzemní parkoviště v okrese. „Cena zůstává stejná jako v předchozích letech. Stejně tak první tři hodiny zdarma. Do budoucna neplánujeme žádné zdražování,“ uvedl ředitel nákupního komplexu Martin Koštíř.

V Centralu je k dispozici 350 parkovacích míst. Po bezplatných třech hodinách stojí čtvrtá hodina stání 30 korun a od páté a každé další hodiny je sazba 50 korun. Vjezd do podzemí reguluje automatická pokladna se závorou.

Hlouběji do peněženky nesáhnou řidiči ani v areálu mostecké nemocnice. Návštěvníci tam mají nadále dvě hodiny parkování zdarma a dvacet korun platí za každou další hodinu. Závorový systém funguje v nemocnici od roku 2017.

Parkování v Mostě přesto čekají další změny, ale stavební. Letos se upraví stání v ulici Moskevská a víc místa pro auta bude i v ulicích Brněnská, Jana Palacha a V Zahrádkách. V městském rozpočtu je také 20 milionů korun na výstavbu velkého parkoviště v místě bývalé 17. ZŠ a stejná suma je vyhrazena pro vybudování nástavby parkoviště v ulici Františka Kmocha. V budoucnu se počítá se zrušením hlídaného oploceného parkoviště u sportovní haly, kde se má v letech 2023 a 2024 stavět tréninková aréna za sto milionů korun.