Je zpátky mezi svými. Válečný hrdina, stíhací pilot ze slavné Bitvy o Británii, příslušník 310. čs. stíhací perutě RAF Stanislav Zimprich je zpátky mezi svými kamarády.

Jeho fotografie, alba a dokumenty byly zásluhou synovce, mimochodem jmenovce válečného hrdiny Stanislava Zimpricha z Mostu, umístěny do expozice soukromého muzea československých zahraničních letců RAF v Žebráku u Berouna. Památku na našeho letce, který zahynul v boji za svobodu tehdejšího Československa, převzal majitel muzea Milan Šindler.

„Dokumenty a fotografie hned našly své místo v expozici, kde jsou věci z pozůstalostí také ostatních našich letců. Také alba jsem hned uložil do vitríny," řekl provozovatel asi nejrozsáhlejší sbírky artefaktů našich letců Šindler.

„Jsem za to moc rád. Standovi ještě jednou mnohokrát děkuji," dodal Milan Šindler.

„Myslím si, že je pro všechny věci, co jsem po svém strýci měl, zde to správné místo. Alespoň vše uvidí další generace. Strejda se tak vrátil mezi své válečné kamarády piloty," řekl Mosteckému deníku Mostečan Stanislav Zimprich.

Se zájemci o válečnou historii se setkal před lety v Mostě, kdy se seznámil se členy Severočeského leteckého archivu Most.

Bývalý dlouholetý zaměstnance Elektroporcelánu Louny a hudebník žije v Mostě 35 let a dlouho o skupině badatelů nevěděl. Díky setkání s mosteckými historiky se také dozvěděl o jedinečném muzeu letců RAF v Žebráku u Berouna a protože strýc, válečný pilot neměl žádný vztah k Mostecku, rozhodl se jeho pozůstalost věnovat právě do Žebráku, kde jsou materiály o všech našich zahraničních letcích. Symbolicky vše dal muzeu v době, kdy si připomíná 100 let narození svého strýce.

Válečný pilot, Mostečanův jmenovec, Stanislav Zimprich se narodil v Havlíčkově Brodě a byl účastníkem Bitvy o Británii. Zahynul 12. dubna 1942 v kabině stíhačky Spitifre, když se s letounem po kolizi s dalším strojem zřítil do moře a utonul.

V průběhu svého válečného působení na nebi hrdého Albionu sestřelil jeden německý letoun jistě, čtyři pravděpodobně a jeden svou střelbou poškodil.

Hodně se kamarádil s dalším stíhacím pilotem Václavem Bergmanem, rodákem z Domoušic na Lounsku, který má zde také část věnovanou své osobě. V expozici muzea v Žebráku mají své místo také letci z Mostecka.

Lze zde najít památku na Bohumila Tvrdého z Mostu, nebo Jana Hladkého, po válce žijícího v Litvínově.