Na internetu se šíří petice za záchranu mosteckého autodromu. Už ji podepsalo přes 1 500 lidí. Nová petice je reakcí na jinou petici, v níž kritici nadměrného hluku usilují o omezení provozu autodromu městskou vyhláškou.

Podle příznivců závodiště snahy nespokojené části mostecké veřejnosti ohrožují fungování společnosti Autodrom Most. „Důvodem ohrožení její existence jsou zejména aktivity spolku Zdraví pro Most. Jeho členové požadují výraznou regulaci činnosti autodromu, která by ale ve svém důsledku vedla k nemožnosti okruh provozovat," uvádí petice za záchranu autodromu.

OBHAJOBA Noví petenti obhajují autodrom jako jednu z hlavních atrakcí Mostu a regionu, která se kromě motoristického sportu zaměřuje i na bezpečnost silničního provozu, děti a handicapované. Žádají radnici, aby neomezovala činnost areálu vyhláškou a zaštítila snahu firmy Autodrom Most uvést co nejdříve do praxe protihluková opatření.

Předsedou petičního výboru je Mostečan Pavel Pech, technický ředitel autodromu. „K sestavení petice vedla mě a další občany Mostu a fanoušky motoristického sportu prostá obava o osud autodromu. Po dohodě jsem se ujal funkce předsedy petičního výboru. Jak jsme zanedlouho zjistili, máme podporu i mnoha lidí po celé republice," sdělil Pech Mosteckému deníku.

Omezení provozu autodromu by podle Pecha vedlo ke zrušení akcí zaměřených na motoristický sport, jež nelze uspořádat mimo víkendy. Musely by skončit i oblíbené závody Czech Truck Prix.

„Bez práce by se také ocitlo na čtyřicet zaměstnanců společnosti Autodrom Most a dalších několik stovek nepřímých pracovních míst by bylo v ohrožení," uvedl Pech. Petice hovoří i o možném zmaření stamilionových investic.

Petici dal hlas i český závodník Tomáš Enge. „Podpoříte petici za záchranu našeho krásného Autodromu Most? Já jsem ho již podpořil," oznámil Enge svým fandům na Facebooku.

Kritici nesouhlasí

Proti petici se ohradil Spolek Zdraví pro Most, který zastupuje obyvatele, jimž vadí nadměrný hluk z autodromu. „Spolek ani ostatní občané se svými aktivitami nikdy nevyjádřili, že chtějí autodrom zavřít a nemají to ani ve svých stanovách. Chtějí pouze, aby společnost vlastnící autodrom dodržovala zákonné normy a došla k naplnění svých slibů ohledně protihlukových opatření," uvedl Ivan Dlouhý, místopředseda spolku. Ten upozorňuje, že hygienickou stanicí dosud naměřené hodnoty již čtyřikrát překročily zákonné hodnoty hluku. „Majitelé autodromu za rok a půl slibů nesplnili žádný z požadavků," dodal Dlouhý.

„Provoz autodromu je podle mého názoru nezákonný, protože porušuje zákonnou normu na hluk," řekl kritik nadměrného hluku Martin Martinovský z Mostu. Podle něj autodrom zasahuje do práv obyvatel na užívání jejich nemovitostí a pozemků. Zároveň pochybuje o objektivnosti nové petiční podpory autodromu od lidí, kteří bydlí na opačném konci republiky a dlouhodobé problémy místních obyvatel s hlukem neznají.

Obě petice, za klid a za autodrom, žádají město o podporu. První, papírová petice, již byla radnici předána se 751 podpisy, druhá, elektronická, koluje teprve od 8. srpna. I tu budou po předání projednávat mostečtí radní. „Snažíme se jednat s oběma stranami, jak se zástupci spolku, tak se zástupci autodromu," řekl 22. července primátor Jan Paparega.

Komentáře pod elektronickou peticí za záchranu autodromu:

Martin / Studénka
Děláte neuvěřitelně prospěšnou činnost ! Už tak motosport v České republice umírá, tohle by byl jen další krok k tomu, ať umře úplně.

Tomáš / Praha
Držím palce. Byla by škoda takového okruhu.

Andrea / Trhové Sviny
Most je jedním z malá krásných okruhů v České republice, přijde mi jako hloupost ho zrušit! Tím pádem lidi co miluji okruhy, auta a všechno s tím spojené, dost zradíte. Myslím si, že návštěvnost také není zlá, chceme víc a víc okruhů po celé ČR, ne míň a míň.

Josef / Háj u Duchcova
Autodromy se budují v celém světě, jejich sportovní a ekonomický význam je nezpochybnitelný. Mostecký existuje dlouhá desetiletí, je otázkou, jak dlouho v jeho okolí žijí jeho odpůrci a zejména organizátoři protestů.

Denis / Most
Nejde o to rušit autodrom. Nikdo neřeší, co se děje uvnitř areálu. Ale jeho majitele si nemohou nechat platit za to, že umožní dělat neskutečný kravál svým zákazníkům, který je slyšet po celém Mostě. Nelze postavit podnikání na porušování zákonů.

Marie / Most
Hospic v Mostě leží v blízkosti autodromu. Mám tam maminku. Ten hluk, který musejí umírající poslouchat v létě, kdy jsou otevřená okna, bych nepřála ani mladému a zdravému člověku. Nejsem žádný rozhodně žádný škarohlíd, ale každý by si měl uvědomit, že ne vždy by měla být zábava a zisk na prvním místě. Rozhodně jsem za zachování autodromu, ale nesmí terorizovat své okolí.

Celé znění petice ZDE.

Článek Mosteckého deníku o petici žádající ochranu před nadměrným hlukem ZDE.