Místní rodičovské občanské sdružení Průjezdná bude pokračovat v kampani za zvýšení kapacity mateřských škol v Mostě. Na internet umístí elektronickou petici a věří, že získá pro své požadavky stovky příznivců.

„Trváme na tom, že kapacita školek je dlouhodobě nedostatečná,“ řekl Deníku zástupce sdružení Tomáš Seidl.

Koncem září předal zastupitelstvu papírovou petice podepsanou během dvou dnů třiceti lidmi. Internetová verze je podle Seidla podpůrnou iniciativou, která má prokázat, že problém se týká mnohem většího počtu rodičů. „Jejich počet je v řádech stovek,“ uvedl. Sdružení požaduje zřízení nové školky nebo rozšíření stávajících mateřinek.

Deník zjistil, že vedení města chystá jednání u kulatého stolu, na kterém by měl být primátor Vlastimil Vozka, jeho školský náměstek Jiří Kurcin, vedoucí odboru školství Jaroslava Boudová a zástupci petičního výboru. „Z diskuse pak vyplynou další závěry,“ sdělilo tiskové oddělení radnice. Ta musí na petici také písemně odpovědět.

„Ano, je pravda, že jsem dal pokyn k tomu, nejdříve si s petičním výborem sednout, abychom si vysvětlili právní normy, které omezují celou tuto záležitost,“ sdělil Deníku primátor. Zástupci města chtějí s petičním výborem projednat i problematiku dojíždění do školek a vyvrátit vytýkanou diskriminaci dětí.

Sdružení tvrdí, že školky nebudou schopné přijímat minimálně tři roky všechny děti, jejichž rodiče o umístění do školek požádají. „S očekávaným nárůstem počtu malých dětí již v příštím roce se může tento problém týkat odhadem 400 dětí. Boom má trvat, a do dalších let nikdo nevidí,“ píše sdružení v petici. Odvolává se i na zkušenosti ostatních rodičů z Mostu a na informace, které získalo jako sdružení rodičů.

Radnice na jaře oznámila, že letos nebylo přijato do školek přes dvě stě dvouletých dětí. Podle sdružení byly ale odmítnuty i děti tříleté: těch má být zhruba sedm desítek. „Školky dnes nestačí ani pro tříleté děti, situace je a bude ještě více kritická,“ uvádí petice.

„Celé je to o tom, že je převis žádostí do jedné školky. Když to někdo vztáhne na celé město, vyvolává to dojem, že bychom potřebovali zvýšit kapacitu školek až o čtyři sta míst. To ale pravda není,“ řekl primátor. Odbor školství podle primátora říká, že není třeba zvyšovat kapacitu.

Sdružení s tímto tvrzením nesouhlasí. Namítá, že odbor školství politiky špatně informuje o situaci ve školkách. Spor je i o tom, zda přijímat dvou až tříleté děti. Sdružení se odvolává na státní vyhlášku, která spodní věkovou hranici neurčuje. Radnice se hájí tím, že dvouleté děti ještě nejsou samostatné, nosí například pleny.

„To vše bude s petičním výborem projednáno,“ řekl primátor.

Sdružení oznámilo, že vítá ochotu radnice k jednání a že se ho zúčastní. Cílem sdružení je problém vyřešit do příštího zápisu dětí do školek v roce 2011, aby nebyly odmítány děti, které jsou k docházce do školky způsobilé. Technicky i časově je to podle sdružení realizovatelné, pokud to budou řešit zodpovědní a schopní lidé.

Sdružení Průjezdná vzniklo kvůli záchraně dětského hřiště v ulici Průjezdná, které město chtělo zrušit. Sdružení převzalo hřiště do své péče.

Znění petice

Věc: Petice k problematice mateřských školek

Vážený pane primátore,

Obracíme se na Vás jménem našeho občanského sdružení a jménem všech osob, které podepsaly tuto petici.

Pro Vaši informaci sdružení Průjezdná bylo založeno za účelem záchrany – pronájmu dětského hřiště v ulici Průjezdná, které mělo být městem zrušeno bez náhrady.

Tato petice se týká problematiky mateřských školek v okrese Most.

Z informací, které máme k dispozici od rodičů dětí, které žádaly v roce 2010 o zápis svého dítěte do mateřské školky, vyplývají tyto závažné skutečnosti:

1) ke dni 27.10.2010 nebylo do školek v Mostě přijato cca 200 dětí, kapacita školek je dlouhodobě nedostatečná. S očekávaným nárůstem počtu malých dětí již v příštím roce se může tento problém týkat odhadem 400 dětí. Boom má trvat minimálně 3 roky, a do dalších let nikdo nevidí.
2) dochází k lokální diskriminaci dvouletých dětí ve městě Most díky specielně mostecké kategorii „dvouleté děti“. Dvouleté děti (myšleno 2 roky až 3 roky) dle jakéhosi místního nařízení, které nemá žádnou oporu v pravidlech a zákonech ČR, nesmějí být přijímány do mateřských školek. Vyhláška č.14/2005 Sb. hovoří takto, cituji: „V prvním ročníku mateřské školy se vzdělávají děti, které v příslušném školním roce dovrší nejvýše 4 roky věku“ . Nejvýše 4 roky je omezení shora, omezení zdola vyhláškou definované není, čili ze zákona rozhodně není vyloučené přijímat i děti 2-leté . Tímto lokálním opatřením je dětem mezi 2–3 lety proti vší logice zcela odpírána možnost předškolního vzdělávání , neboť kapacita jeslí je totálně nedostačující. Prvotním cílem tohoto lokálního nařízení bylo patrně snížit počty dětí, které se mohou do školek hlásit k zápisu, a patrně se tak uměle „řešil“ problém s nedostatkem míst ve školkách, namísto aby se zvýšily kapacity školek,což je řešení běžné v jiných okresech. Nicméně ani toto diskriminační opatření věc nevyřešilo, jen odsunulo, školky dnes nestačí ani pro 3-leté děti, situace je a bude ještě více kritická.
3) při přijímání do mateřských školek dochází k takovým paradoxům, že děti bydlící v rámci Mostu v místě A jezdí do školky v místě B, zatímco děti bydlící v místě B jezdí do školky v místě A. Děti musejí díky tomu zbytečně brzo vstávat a cestovat hromadnou dopravou přes celé město. Stává se, že dítě které má ke školce 100 metrů pěšky, jezdí autobusem do školky na opačné straně města. Důvodem je to, že do své lokální školky nebylo vůbec přijato, protože do této školky proti vší logice jezdí děti z druhého konce města.
4) nedostatečnými kapacitami školek dochází k tomu, že celá řada maminek, které by mohly nastoupit zpět do zaměstnání, nastoupit nemůže díky neumístění dítěte do mateřské školky. Zaměstnavatel drží maminkám ze zákona místo do 3 let dítěte. Pokud platí lokální diskriminační podmínka pro 2 leté děti, pak dítě které dovrší 3 let kdykoli od září roku jednoho do června roku druhého nemá žádnou šanci se do školky dostat. Tím pádem je maminka již předem odsouzena k tomu, že nedokáže splnit podmínku nástupu do 3 let k původnímu zaměstnavateli. Maminky tím přicházejí o práci a rozšiřují tak řady nezaměstnaných, kterých je na Mostecku již tak dost
Chceme Vás tímto požádat, abyjste se s ohledem na mostecké děti a jejich rodiče zasadil o následující :

1. zvýšení kapacity mateřských školek v Mostě na úroveň odpovídající skutečným potřebám občanů města Most, se ohledem na blížící se nárůst počtu předškolních dětí v příštím roce ( nabízejí se možnosti např. úpravy bývalé budovy KSČ , bývalé budovy jeslí v ulici Bělehradská , popřípadě výstavba dočasné buňkové školky na Šibeníku). Zvýšení kapacit o 200–400 míst by mohlo být vyřešeno např. zřízením jediné nové centrální školky, která by uspokojila děti na které se kapacitně nedostává ve školce v místě jejich trvalého bydliště. Například Litoměřice své kapacity kontinuálně rozšiřují a jsou krajem dávány za vzor pozitivního přístupu k rodinám s dětmi.
2. neprodlené zrušení specielně v Mostě definované kategorie „dvouletých dětí“, která není v souladu s legislativou ČR a diskriminuje významnou skupinu malých dětí do 3 let věku
3. k zefektivnění umísťování dětí do mateřských školek, kde by jedním z prvních hledisek mělo být bydliště dítěte s ohledem k poloze nejbližší školky , aby nedocházelo ke zcela zbytečnému křížovému cestování dětí napříč městem Most. Dnes existuje jen nicneřešící podmínka bydlení dítěte ve městě Most. V jiných místech republiky, např. v Praze je toto kriterium vzdálenosti ke školce zcela samozřejmé, až následně jsou uspokojovány děti které by do školky musely dojíždět. Nejde tedy o nic nestandardního.
4. k přednostnímu zohlednění zaměstnanosti maminek při přijímacím řízení, aby nedocházelo k tomu, že jedna maminka která dítě umístí, bude bez práce doma, zatímco druhá maminka musí chodit do práce a dítě neumístí (takže se řeší nejrůznější hlídání po příbuzných nebo maminka přijde o práci). Z informací ze školek z jiných krajů víme, že řada školek vyžaduje potvrzení zaměstnavatele, že dotyčnou maminku zaměstná. Nejde tedy o nic nestandardního.

(Zdroj: o.s. Průjezdná)