Celkem 120 lidí podepsalo petici, která se týká Repre. Žádají radnici, aby vyhlásila architektonickou soutěž na rekonstrukci kulturního domu a zrušila 17milionovou standardní veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci. Město se k tomu nechystá.

AUTOR DŮRAZNĚ ODMÍTL

Za peticí stojí opoziční zastupitelé hnutí ANO. Odvolávají se na usnesení vlády z roku 2015, které doporučuje využívat architektonické soutěže při stavbách financovaných z veřejných rozpočtů. Radnice však neustoupila a veřejnou zakázku nezruší.

Oznámila ale, že možnost vyhlášení soutěže prověřovala a kvůli autorským právům na současnou podobu budovy jednala s hlavním architektem Mojmírem Böhmem. „Tuto možnost dosud žijící autor architektonického řešení důrazně odmítl,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Mojmír Böhm však určil odchylky ze stávajícího architektonického řešení, s jejichž provedením souhlasil. Významnou změnou oproti původní stavbě je například vytvoření prostoru pro městskou knihovnu, která se má do Repre přestěhovat z ulice Moskevská.

Zastupitel Jan Schiller (ANO) přichází s další myšlenkou. Podle něj by bylo nejlepším řešením staré Repre zbourat a vypsat architektonickou soutěž na zcela nový kulturní dům.

„Tímto krokem a bezesporu velkou investicí může vzniknout naprostý architektonický unikát, který bude využívat ty nejmodernější dostupné technologie. Může být zcela energeticky soběstačný a budoucí provozní náklady budou minimální,“ uvedl Schiller.

Nákladná rekonstrukce podle zastupitele Jana Schillera nic zásadně nového nepřinese a bez architektonické soutěže navíc zavání klientelismem.

„V MOSTĚ CHYBÍ DIALOG“

Soutěž architektů dlouhodobě prosazuje občanská iniciativa odborníků na architekturu, umění a design. Ti si ale bourání Repre nepřejí. Doporučují rekonstrukci respektující vzhled budovy z roku 1984 a použité materiály, protože významný objekt v centru města považují za hodnotný.

„Nástroj architektonické soutěže svou odborností a transparentností cílí na nejlepší možný výsledek a z toho důvodu je pro kulturní dům Repre nutným,“ uvedla za iniciativu Jana Jungmannová.

Skupina odborníků také upozornila na to, že architektonická soutěž by umožnila dialog s veřejností, který ve městě chybí.

Podle primátora Mostu Jana Paparegy (nez. za Severočechy Most) udělá rekonstrukce z Repre „chytrou budovu“, která bude součástí připravovaného celoměstského projektu Smart City.

„Samozřejmostí tak bude například jeho bezbariérovost nebo nízká energetická provozní náročnost. Navrhované řešení navíc bude muset respektovat urbanistické a architektonické hodnoty stávající stavby, její hmotovou kompozici a výtvarné působení fasádních ploch,“ informoval primátor.