Devátý ročník ojedinělé přehlídky mladé české divadelní tvorby nabídne od 5. do 9. listopadu patnáct představení od proslulých i měně známých souborů. Diváci uvidí během pěti dnů nevšední komedie, pohádky, dramata a alternativní žánry, za kterými by museli jet jinam. Hosté budou hrát na jevištích činohry Městského divadla v Mostě a v jeho loutkové scéně Divadlo rozmanitostí.

Festival pořádaný mosteckým divadlem patří navzdory nízkému rozpočtu k nejvýznamnějším společenským událostem letošního podzimu. „Naším cílem je a vždy bylo přivézt do Mostu tituly, které by se tu během roku neobjevily,“ uvedl umělecký šéf mosteckého divadla Jiří Rumpík. Podle něj si přijdou na své hlavně diváci, kteří chtějí vidět jiné typy divadel a jejich originální a nový pohled na svět.

Do Mostu, kde se představí také místní umělci, přijedou soubory z Prahy, Kladna a Ústí nad Labem. „Trvá naše spolupráce s divadelními školami,“ sdělil dramaturg Zdeněk Janál. Studenti z pražské DAMU uvedou inscenaci podle klasické antické tragédie Orestes a studenti Pražské konzervatoře současnou německou hru Hysterikon, která popisuje v kulisách supermarketu trampoty dospívání.

Podle pořadatelů budou k vrcholům přehlídky patřit hra Faulovaný útočník a monodrama Cikánský boxer. Oba kusy uvedené v jeden den spojuje téma xenofobie, sportu a umístění děje do období nacismu.

Naopak hravé a vtipné představení o ženách a mužích Milena má problém přiveze do Mostu divadelnice a filmová herečka Šárka Vaculíková a poprvé na festivalu vystoupí také mostecký soubor Stinné stránky, který zahraje oceňovanou inscenaci o absurditě života Hra na Zuzanku. Divadlo rozmanitostí bude hostit soubory Lampion, Buchty a loutky a Studio Damúza a samo se bude prezentovat inscenacemi Vango a O princezně a hrášku. Tradičním hostem festivalu bude ústecké Činoherní studio, které letos představí inscenaci Sen noci svatojánské.

Závěr přehlídky obstará Dejvické divadlo s hrou Ucpanej systém, jež získala ceny Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012 a za nejlepší mužský herecký výkon. Hra o životě spodiny má velmi vulgární dialogy, takže není vhodná pro diváky mladší 15 let a citlivé povahy.

Vstupenka na jedno přestavení stojí většinou od 50 do 150 korun a dá se ještě rezervovat na webu mosteckého divadla. Na závěr festivalu udělí divadlo cenu Forever young 2019 herci Petru Kostkovi. Cenu každý rok dostávají od pořadatele festivalu herci, kteří mají za sebou obdivuhodnou uměleckou kariéru a jsou stále činní, kreativní a mladí duchem. V minulosti cenu v Mostě obdrželi Luba Skořepová, Květa Fialová, Stanislav Zindulka, Iva Janžurová, Jaroslav Satoranský, Eva Klánová, Boleslav Polívka, Alois Švehlík, Jiří Suchý, Daniela Kolářová a Miroslav Středa.

Součástí festivalu bude v sobotu 9. listopadu od 10 hodin workshop pod vedením zkušeného režiséra, kameramana a pedagoga Martina Studeckého, který ukáže, jak se točí divadlo.