„Nedovedu si představit, co by se stalo, kdybychom peníze nedostali. Už jsme o tom spolu neformálně jednali, máme ale přijít oficiálně," uvedla Marksová Tominová.
Azylovým domům, domovům pro seniory či stacionářům v Ústeckém kraji aktuálně chybí 158,4 milionů korun. Kraj totiž na sociální služby od ministerstva dostal nižší dotaci, než žádal. Peníze od státu i z vlastního rozpočtu už ale rozdělil. Žádné další nemá.
„V tuto chvíli další peníze na dofinancování nejsou, 11 milionů korun z našeho dotačního titulu jsme rozdělili už loni, aby služby mohly od ledna fungovat," přiznal krajský radní pro sociální věci a litvínovský zastupitel Martin Klika.

Propouštějí, omezují provoz

Řadě charit a jiným neziskovým organizacím proto hrozí zánik. Některé už propouštějí zaměstnance, snižují platy nebo omezují provoz. Podle Kliky by jim měly pomoci i obce. „Některá města, jako je Dubí či Teplice, už to tak dělají. Půjčují organizacím peníze nebo jim je dají. Města, která si chtějí služby udržet, situaci řeší," řekl radní.

O svůj osud se bojí i Diakonie Českobratrské církve evangelické v Litoměřicích. „Naše obavy se naplnily, protože na nás nezbylo. Pro některá zařízení je to likvidační, bohužel vše odnesou klienti. S Ústeckým krajem a ministerstvem sociálních věcí se ale snažíme jednat," řekl Zdeněk Bárta z Diakonie.
Injekce od státu by mohla přijít ve druhé půlce roku. Osobním dopisem o ni ministra financí požádal i hejtman Oldřich Bubeníček. Do té doby prý poskytovatelé musí vydržet. „Jakmile peníze dorazí, uděláme maximum pro to, aby je poskytovatelé dostali co nejdříve, i pokud bychom měli mluvit o mimořádném zastupitelstvu," přislíbil Klika.

Nařčení kraj odmítá

Opozici, charitám ani mnoha neziskovým organizacím se ale nelíbí, jak kraj s dotací od ministerstva naložil. Peníze podle nich rozdělil nespravedlivě a upřednostnil přitom vlastní příspěvkové organizace. „Je zcela zarážející, že o rozdělování rozhodoval kraj a samospráva, která je současně se svými sociálními organizacemi příjemcem těchto dotací. Jedná se bezprecedentní střet zájmů, který nikdo neřeší," upozornila Šárka Zímová Dostalová z hnutí PRO! Kraj.
Radní Martin Klika ale podobná nařknutí odmítá. „Rádi bychom podpořili neziskovky, ale peníze nejsou. V krajských zařízeních máme taky klienty a zaměstnance, přece je nezavřeme. Navíc úspory se dotkly i jich. Musíme počkat na dofinancování z ministerstva," zdůraznil Klika.
V Ústeckém kraji přibývá mnohem víc sociálních služeb než v jiných regionech. I proto by si podle radního Kliky zasloužil nadstandardní podporu.