Někteří si půjčují peníze, aby koupili byt, elektroniku, vysněné auto nebo aby nakoupili dárky a potěšili tak své blízké. Jiní ztratili zaměstnání nebo splácí starší půjčky. S dluhem se v Ústeckém kraji potýká každý devátý obyvatel. Vyplývá to ze statistik společnosti Kruk Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Ústecký kraj je tak třetí nejzadluženější v České republice. V porovnání s ostatními kraji ale zdejší lidé mají dluhy nejnižší.

„Zadluženost obyvatel Ústeckého kraje klesá. Zatímco v roce 2014 dlužili v průměru 32 853 korun, loni se částka snížila přibližně o 30 procent na 22 887 korun," srovnává Markéta Fixová ze společnosti Kruk. Nejvíc zadlužení jsou Pražané, splácí přes 35 tisíc korun.

Zbytečně rozhazují

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si společnost Kruk nechala vypracovat, je nejčastější příčinou zadlužení ztráta zaměstnání. Hned za ní je lehkomyslnost.

„Podle zhruba třetiny dotázaných jsou nejčastějším důvodem finančních problémů neuvážené výdaje a investice, 22 procent lidí vidí důvod zadlužení v rozhazovačnosti, plýtvání a v žití si nad poměry," říká Markéta Fixová.

Obdobím, které nejvíc láká k nákupům na dluh, jsou Vánoce. „Bohužel proto v této době hrozí největší riziko pádu do dluhové pasti," podotýká ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Předejít finančním problémům může podle odborníků pevná vůle a dobrá znalost domácího rozpočtu. „Tedy přehled o příjmech, výdajích a tím i o celkové finanční situaci osoby či rodiny. Teprve po pečlivém zvážení finanční situace je možné se rozhodnout, zda a do jaké výše si půjčit, a následně dluh bez problémů splácet. Lidé by měli vzít v úvahu možné komplikace a počítat s přiměřenou finanční rezervou," upozorňuje Markéta Fixová.

Splácet začala čtvrtina dlužníků

Do problémů se splácením se může dostat každý. Nejhorším řešením je nic nedělat. „Existují dvě metody, které mohou ulehčit situaci dlužníka. Refinancování, tedy nahrazení již existujícího úvěru jiným, výhodnějším, který dlužník uzavře u nového poskytovatele. A konsolidace, což je sloučení několika půjček do jedné," radí finanční specialistka Pavla Rýznarová.

Podle Markéty Fixové ze společnosti Kruk začalo loni svůj dluh splácet pouze 27 procent dlužníků. Ženy jsou přitom disciplinovanější. „Splácet začalo 29 procent žen, ale jen 24 procent mužů," říká Fixová.

Podíl zadlužených mužů a žen v kraji je podobný jako v celorepublikovém měřítku. V regionu poměr činí 57 procent mužů ku 43 procentům žen, celorepublikově pak 53 procent mužů ku 47 procentům žen.

Kde hledat pomoc?Lidé, kteří si nevědí rady se splácením svých dluhů nebo teprve uvažují o půjčce, se mohou zdarma obrátit na Poradnu při finanční tísni. Její odborníci jsou schopni posoudit individuální finanční situaci a doporučit vhodné řešení. V Ústeckém kraji má poradna stálou kamennou pobočku v Ústí nad Labem v budově krajského úřadu. Výjezdní poradna je v Litvínově.
Nejčastějším důvodem vzniku malých dluhů jsou nedoplatky vůči telefonním operátorům, bankám, finančním institucím a pojišťovnám, ale také vůči podnikům městské hromadné dopravy, dodavatelům televizního signálu či internetu.