Velikonoční jarmark v Mostě moderoval Pavel Fekete. Lidé ho znají i jako kameramana a nadšence, který pomáhal vytvářet dva české rekordy a oživit zájem o starý Most. Má rád, když se lidé smějí. Humor ho totiž doprovází od dětství. „Když můj tatínek ještě neuměl dobře česky a nevěděl, jak se řekne prášek do pečiva, vysvětloval prodavačkám v krámě, že chce buchta huhuhu,“ vzpomíná Pavel Fekete.

Ptá se vás hodně lidí na původ vašeho jména?

Určitě a vždycky se ptají, co to znamená. Fekete je v maďarštině černý.

Odkud jsou vaši rodiče?

Maminka se narodila v Budapešti a tatínek je hrdý Maďar z východního Slovenska. Když se přestěhovali do Mostu, tak se u nás doma pořád mluvilo českomaďarsky. Hadru na nádobí se říkalo čutak a bramborám na paprice krumpli paprikáš. Já jsem nevěděl, že hadr na nádobí se řekne hadr na nádobí. Když jsme s mým bráchou ve škole tvrdili, že máme čutak, nikdo nevěděl, co to je. Já sám maďarsky moc neumím, ale rozumím. Když se u nás sešli tety a strejdové, tak se jelo jenom maďarsky a my v tom vyrůstali. Maďarská jídla vaříme doteď. A má paní je z Galanty, kde chodila na maďarskou základní školu.

Jezdíte do Maďarska?

Jezdíme tam každý rok, samozřejmě i k Balatonu. V Budapešti jsem byl možná víckrát než v Praze. Znám to tam od malinka. Pro mě to byl v dětství už skoro západ, ačkoliv jsem skutečný západ ještě neviděl. Na trhu v Maďarsku se daly koupit rifle, audio kazety, angličáky, litrová cola ve skle úžasné věci, které tady nebyly. Z Maďarska jsem si převezl i boty Puma a tady je obdivovali.

Lidé v Mostě si vás stále spojují se Střediskem volného času. Jaké to byly pro vás časy?

Bylo to super do poslední chvíle, získal jsem tam spoustu přátel. Dělali jsme pro lidi nespočet akcí a dvě byly zapsány do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Vytvořili jsme rekord v počtu lidí starších 18 let, kteří se vejdou do Škody Octavie. Když jsme tam přes třicet dobrovolníků nacpali, auto se zabouchlo a pak jsme nemohli najít klíče. Okna se už zamlžovala, ale za chvíli někdo dveře odemkl a za snímek šťastných vítězů v autě dostal v roce 1999 severočeský fotograf ČTK Libor Zavoral cenu na soutěži Czech Press Photo. Druhým rekordem byl největší světelný nápis Den země, který na Plecháči vytvořila tisícovka lidí s baterkami. Pak jsme dělali s ředitelem Milanem Rybákem i oblíbené Mostecké rekordy a kuriozity.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Mostecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.