Není to běžný turistický pochod. Veřejnost se na různých stanovištích ve městě seznamuje s jeho minulostí, dostává od hlídek soutěžní bodované otázky a v cíli upomínkové předměty.

„Určitě bych to lidem doporučil. Myslím si, že to bylo fakt dobrý,“ řekl po pěti kilometrech kapitán páťáků, kterému chození ve vedru vůbec nevadilo. „Bavily mě i otázky, na které jsem neznal odpověď,“ dodal. Se spolužáky si cestou pročítal odborné články na mobilu, aby se před kvízy dozvěděli do nejvíc.

„Od loňska jsme Litvínovský špacír přesunuli na dopoledne, aby se ho mohli zúčastnit školáci. Jde se po místech, která jsou pojmenována po osobách s vazbou na Litvínov,“ sdělil za pořadatele Josef Pošta ze Spolku přátel historie Litvínovska.

Trasa začala před Citadelou naproti ulici Jedličkova. Spisovatel Josef Jedlička, žijící v Litvínově v letech 1953 – 1968, je autorem knihy Kde život náš je v půli se svou poutí, která tehdy svou kritikou komunistické totality způsobila skandál, a autor skončil v emigraci.

Další zastávkami špacíru byla socha slavného litvínovské hokejisty a trenéra Ivana Hlinky u stadionu a obnovená vyhlídka Czedikův gloriet, která nese jméno po litvínovském šlechtickém rodu ze Studničního vrchu. Na Tesařovce se turisté dozvěděli, že tato oblíbená lesní cesta je věnována památce téměř zapomenutého Vojtěcha Tesaře, bývalého lesního inženýra a účastníka domácího odboje za 2. světové války.

„O Tesařovi se učit nebudete, protože v žádném dějepise není,“ řekl školákům člen spolku Petr Kašprák.

Přes sto účastníků navštívilo i Voigtovy sady, pojmenované po litvínovském historikovi a buditeli Mikuláši Adauktu Voigtovi, který v 18. století mimo jiné zakládal moderní českou numismatiku.

Před cílem si účastníci procvičili znalosti také v Zámku Valdštejnů a v chudeřínské ulici Opltova, což byl místní rodák zabitý policií při stávce dělníků v roce 1920.

„Tato akce má určitě smysl. Děti bydlí v Litvínově, ale o Litvínovu toho moc nevědí,“ sdělila učitelka Ivana Janovská. Byla už na jednom Litvínovském špacíru, kdy se ještě chodilo odpoledne a s rodiči, a protože byl prima, přišla zas. Účast školáků byla opět dobrovolná.

UTAJENÉ ZAJÍMAVOSTI

Podle Pošty se mládež dozvěděla věci, které nezná většina dospělých. Například, že litvínovská Osada je unikátní památková zóna, že ve městě, odkud se do světa vyvážely klobouky, mělo stát až sedm Koldomů a že v Litvínově pobýval milovník Giacomo Casanova.

Spolková činnost na Litvínovsku v posledních letech ožívá. Akce pro veřejnost chystá i Partnerský spolek Litvínov, který se soustředí hlavně na partnerství měst a přeshraniční spolupráci. Z plánovaných aktivit na tento a příští rok se jedná například o výstavy, workshopy a tematické výlety do blízkého okolí Krušnohoří za historií, přírodou a kulturou. Spolek chce také osadit prostory litvínovského zámku dvojjazyčnými informačními tabulemi, které doplní komentované prohlídky barokních prostor, a hodlá zajistit prezentaci Litvínova na „solných akcích“ v Sasku.