Vybrat návrhy, do kterých bude město nebo vesnice investovat peníze a čas, anebo pomoci rozhodnout mezi prioritami, jež volí sama radnice. Takzvané participativní rozpočty, které umožňují zapojovat občany do dění v obcích a rozhodovat, jsou v Česku na vzestupu.

Tradice participativních rozpočtů přitom není v Česku dlouhá. První obce s nimi začaly pracovat teprve v letech 2012-2014, v posledních pěti letech však začaly růst na popularitě. Munipolis, jedna z hlavních platforem, přes kterou se participativní rozpočty v obcích realizují nejčastěji, hlásí již druhý rok v řadě meziroční nárůst o 17 %.

Podle odhadů by se letos mělo mezi desítky projektů rozdělit přes 150 milionů korun. U těch největších projektů jde o milionové částky, u menších obcí se jedná o investice kolem stovky tisíc korun.

Primátor města Most Marek Hrvol gratuloval navrhovatelce vítězného projektu Šárce Procházkové.
Hejbni Mostem: Absolutním vítězem se stala terapeutická místnost pro děti

"Využití peněz je i letos velice různorodé. Evergreenem je inovace městských hřišť a sportovišť, ale najdou se i projekty jako venkovní taneční parket či psí louka,“ vysvětluje Martin Roučka, který v Munipolis působí jako specialista na participativní rozpočty a dodává, že velikost města nebo obce není určující. Za poslední roky existuje podle něj celá řada příkladů, kdy se i v poměrně malých vesnicích podařilo realizovat projekty, které občanům výrazně vylepšily kvalitu života.

„Platí, že co participativní rozpočet, to originál. Naším cílem je dodat odvahu těm, kteří s rozdělováním peněz za pomoci občanů teprve začínají,“ zmiňuje Jitka Hejduková, která stojí již za několika ročníky participatipativních akcí právě v Mostě. „Význam našich akcí roste především v době, kdy řada samospráv sahá k úsporným opatřením a potřebuje investovat peníze efektivně. V takovém případě by spolurozhodování ze strany občanů rozhodně nemělo chybět,“ vysvětluje.

Jezero Most, 15. březen. Mostečané by tu chtěli velké hodiny, šlapadla, nafukovací stanice paddleboardů či ekologickou myčku jízdních kol.
Lidé by u jezera Most mohli koukat méně do mobilu. Seniorka navrhla zlepšovák

Že se jedná o krok správným směrem demonstruje i rostoucí obliba participativních rozpočtů mezi samotnými občany. U obcí, kde mají tyto akce historii, se daří do hlasování zapojit až 50 % ze všech aktivních občanů – tedy těch, kteří jsou ochotni chodit k volbám. Průměr pro celé Česko pak loni stoupl na 20 %. Největší počet hlasujících byl letos v Mostě, kde obyvatelé celkem udělili 3580 hlasů.

Mohlo by vás zajímat: Hrad Hněvín v novém: Mladistvá energie v srdci novogotiky sklidila cenu

Zdroj: Touch Branding