Ústeckou veřejností hýbe skandál okolo evropských dotací. Byl zatčen náměstek Jany Vaňhové Pavel Kouda z ČSSD. Jak celou situaci hodnotíte?
Nepřekvapuje mne to. Už skoro dva roky trpělivě upozorňuji na to, že lidé jako hejtmanka Vaňhová, její partner Roman Houska a její náměstci Arno Fišera a Pavel Kouda ztratili naprosto jakékoliv zábrany. Podal jsem několik trestních oznámení, podařilo se nám rozkrýt skandální nakládání s penězi z tzv. Fondu hejtmanky a veřejnou kritikou jsme zabránili řadě dalších potenciálních zlodějin. Těm lidem to ale bylo jedno, jim prostě není pomoci: kašlou z vysoka na lidi, hlavně že mají moc a peníze. Bylo jen otázkou času, než prvního z nich někdo klepne přes jeho nenechavé prsty."

Mluvíte v množném čísle, obviněný je zatím z ČSSD ale jen Pavel Kouda…
Víte, nemyslím si, že Pavel Kouda byl hlavou celé té oranžovomodré chobotnice. To je celý systém, u jehož zrodu stáli lidé a kmotři z ODS, a který pak jen výše zmínění lidé převzali. Podívejte se, jak to funguje například v Chomutově či v Ústí nad Labem. Iluze stranou: Ústecký kraj má díky těmto lidem pověst české Sicílie, jehož centrem je Chomutov, jakési české Palermo. Už jsem slyšel, že ono „U" na espézetkách znamená „Ukradeno"…

Když se ale podíváme na preference, nevypadá to, že by si lidé v krajských volbách přáli změnu…
Nechci hodnotit preference, klíčové jsou volební výsledky. Ústecký kraj a jeho občané jsou od vzniku krajů v roce 2000 v područí politické kartelové dohody ODS a ČSSD, která nepřinesla nic pozitivního pro lidi. Jen se tu oknem vyhazují peníze na nesmyslné projekty, jako jsou hotely či semináře, místo toho, aby se cíleně podporoval vznik pracovních míst. Ať si každý zhodnotí, zda KSČM či Severočeši v minulém období byli opravdovou opozicí a zda jsou dnes alternativou. Ta zavedená oranžovomodrá parta se děsí jediného člověka: mě. Asi ví proč.

Co byste jako hejtman Ústeckého kraje učinil jako první krok?
Okamžitě bych zavedl krizové řízení systému využívání evropských fondů. Je naprostý skandál, doslova veřejná obžaloba z neschopnosti lidí ve vedení kraje, že kraj s nejvyšší nezaměstnaností není schopen využívat miliardy z evropských fondů, že je dokonce budeme s velkou pravděpodobností i muset vrátit! To se nesmí stát a jen volby to mohou změnit!

Hovoří se o částce kolem tří miliard korun jako pokutě Evropské komise za špatné čerpání dotací…
Ano, o zmíněnou částku se zvýší deficit rozpočtů Ústeckého a Karlovarského kraje, které spravují program Severozápad. To je výše rozpočtu Ústeckého kraje takřka na rok.