Tošovský uvedl, že to může být zbytečné plýtvání veřejnými penězi v případě, že obec za pár let zanikne kvůli těžbě uhlí.

„V dopise Jiří Paroubek ministra Tošovského vyzval, aby striktně respektoval v této otázce mandát vlády Jana Fischera a revokoval své kroky tak, aby jeho postoj nezdržel či dokonce nezabránil přidělení zmíněné dotace Hornímu Jiřetínu,“ uvedl včera mluvčí ČSSD Petr Dimun.

„Otázka prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji není vyřešena a je předmětem veřejné debaty. Proto není možné pohlížet na investice do Horního Jiřetína jako na „plýtvání“,“ napsal Paroubek Tošovskému.

ČSSD požaduje konání krajského referenda, bez jeho uskutečnění a kladného výsledku nebude s prolomením limitů těžby souhlasit.

Sociální demokraté vyzvali ODS a Stranu zelených, aby podpořily přijetí návrhu zákona o krajském referendu ještě v tomto volebním období. „Pokud budou tyto strany blokovat z důvodů volební kampaně jednání Poslanecké sněmovny, dávají rozhodnutí o prolomení limitů těžby do rukou nikoliv občanů, jak chce ČSSD, ale do rukou úředníků a politiků,“ dodal Petr Dimun.