Město Most v pátek oznámilo, že vyhlásí řadu nových veřejných zakázek. Hodlá investovat například do komunikací, budov, pouličního osvětlení a sportovišť. Na jaro se chystá i Litvínov, který už vybral firmu na rozsáhlou rekonstrukci mateřské školy. Termíny zahájení staveb se budou upřesňovat podle smluv.

V mostecké ulici M. J. Husa na sídlišti Výsluní se za 2,7 milionu korun vylepší část cest. „Předmětem zakázky je úprava místních komunikací kvůli navýšení počtu parkovacích míst o 60 stání,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová. Práce zajistí městské technické služby.

Další firmy budou soutěžit o rekonstrukci dvou zastávek MHD v ulici Jaroslava Průchy poblíž Centralu. V rušné lokalitě, kde se omezí doprava, vzniknou bezbariérová nástupiště a nové chodníky. Stavba má podle odhadu stát 4,3 milionu korun.

Letos se bude rekonstruovat tato zastávka v ulici J. Průchy v Mostě.
U Centralu v Mostě bude rušno. Kvůli opravě zastávek se omezí doprava

Změní se i kus parku Šibeník, kde je v plánu rozšiřování sportovního zázemí. Radnice chce vybrat firmu, která za zhruba tři miliony korun postaví mezi zelení parkourové hřiště. Jedná se o speciální stavebnicový systém překážek a prvků, na kterých má mládež cvičit překonávání bariér. Rekonstrukce za čtyři miliony korun se dočkají i dvě hřiště na Benediktu.

Další chystaná zakázka se odhaduje na dva miliony korun a týká se doplnění veřejného osvětlení v parku mezi ulicemi Jaroslava Vrchlického a Zdeňka Fibicha. Nové lampy dostane také ulice Pod Kaštany v Čepirozích a část průmyslové zóny Joseph.

Některé firmy vstoupí do městských budov. V plánu je modernizace strojního vybavení jevištní točny v divadle za 1,3 milionu a stavební úprava kanceláří na magistrátu za 1,5 milionu korun.

Na 18. ZŠ a 11. ZŠ vzniknou nové odborné učebny s kompletním vybavením a bezbariérovým přístupem. Má to stát celkem dvacet milionů korun, město počítá s dotací od Evropské unie. Skoro tři miliony spolkne podle odhadu nové oplocení pěti areálů. Měnit se budou ploty kolem 11. ZŠ, školek v ulicích Bělehradská a Františka Kmocha, Vysoké školy finanční a správní a služebny městské policie v ulici Pionýrů.

Házenkář HK Baník Most Pavel Chlouba.
Rakovina mi během chvíle převrátila život, říká mostecký házenkář Chlouba

Litvínov už vyhodnotil zakázku na stavební úpravy interiérů mateřské školy v ulici Čapkova, o kterou se ucházelo sedm společností. Vyhrála místní firma s nejnižší nabídkou 9,3 milionu korun. „Oproti předpokládané ceně došlo ke značné úspoře,“ sdělil místostarosta Karel Rosenbaum. Město ušetřilo soutěží firem zhruba jeden a půl milionu korun. Stavba začne možná už v dubnu a skončí nejpozději 31. srpna.

Radnice prosadila jarní termín, kdy ještě stavební trh není zakázkami přesycen a nedochází ke zdržení jako během letních prázdnin, kdy se práce častěji protahují až do podzimu. Modernizace školky se dotkne necelé stovky dětí, které se dočasně přemístí do jiných mateřinek. „Čapkovka“ se změní na bezbariérovou, vylepší se celé zázemí od kuchyně po toalety včetně rozvodů a vytápění.

V úpravách školek v Litvínově se má v pokračovat. „Chceme, aby v každé čtvrti byla alespoň jedna mateřská škola zcela bezbariérová, protože dětí s handicapem přibývá,“ uvedla místostarostka Erika Sedláčková. Zdravotně postiženým dětem město přizpůsobilo už tři školky a každý rok má následovat další, dokud nebudou hotové všechny.

Ilustrační snímek. Škola
Škola na Osadě v Litvínově mění název