Projekt rekonstrukce parku Střed v Mostě je ve skluzu. Stavební práce měly podle původního plánu začít v září 2021, ale dosud není vybrán dodavatel. Přesný termín zahájení rozsáhlých úprav, které bude financovat město a Nadace Proměny Karla Komárka, proto ještě není znám. Rekonstrukce má odstartovat na jaře letošního roku.

„Příprava se zdržela primárně v důsledku opatření proti pandemii covid-19. Určitou úlohu mohl sehrát také fakt, že město i nadace kladou ve všech fázích projektu důraz na jeho kvalitu a zpracovávají návrhy na jeho zlepšení,“ sdělila ředitelka nadace Petra Lepková Melingerová.

Klíčové záležitosti pro spuštění stavby jsou však podle ní téměř vyřešeny. „Stavební povolení čeká na nabytí právní moci, je rovněž vytvořená dokumentace potřebná pro provedení stavby a v nejbližších dnech bude vyhlášeno výběrové řízení na jejího zhotovitele,“ dodala ředitelka.

Vizualizace návrhu nového sálu mostecké sportovní haly
Most hledá projektanta na novou arénu pro sportovce. Naváže na halu a park Střed

O vyhlášení zakázky rozhodli radní ve čtvrtek 13. ledna. Soutěž firem začne po zveřejnění podmínek s lhůtami a zadávací dokumentací. „Předmětem veřejné zakázky je revitalizace a úprava parku Střed podle projektové dokumentace s názvem Znovuzrození parku Střed Most, která zahrnuje bourací a demoliční práce, výstavbu nových objektů, cest, vodních prvků, sadových a parkových úprav a veřejného osvětlení," uvedla mluvčí radnice Klára Vydrová.

Podle původního stavebního kalendáře se měla zakázka vyhlásit v květnu 2021 a zvelebený park se měl otevřít v říjnu 2022, kdy jsou volby do zastupitelstva.

Pětihektarový park u sportovní haly vznikl v letech 1971-1972 pod názvem Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek. Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, patřil k nejnavštěvovanějším místům ve městě, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků se stal terčem vandalů a přestal plnit svou funkci.

Komplexní rekonstrukce obsáhne například výstavbu pódia, kavárny, sportoviště a provozního domku správce. Park s kamerovým systémem nebude oplocený. Příprava obnovy celé zóny se řídila vítězným návrhem z architektonické soutěže a zohlednila i připomínky obyvatel, kteří se do projektu zapojovali.

Vizualizace budoucí podoby parku Střed v Mostě.
Most začne hledat firmu na park Střed. Lidé mohou podpořit sázení nových stromů

V letošním městském rozpočtu zastupitelstvo vyhradilo na rekonstrukce parku 43 milionů korun a počítá s 16 miliony korun od nadace. Jedná se o největší jednorázovou investici do parků v novodobé historii Mostu.

Projekt finančně podporuje i veřejnost. Přes dárcovské internetové stránky www.srdcemostu.cz dotuje vysazení desítek nových listnatých stromů. Dárci zatím přispěli částkou přesahující 150 tisíc korun a několik z nich adoptovalo celý strom za 15 tisíc korun. Řada menších dárců poslala peníze na vybrané části stromů, na listy, větve, kmen či kořeny. Největší zájem je o lípu. Sbírka pokračuje a lidé mohou podpořit obnovu zeleně v parku od sumy 500 korun.

Mezi mosteckými parky jsou velké rozdíly. Nejvíce peněz v poslední době proudí do parku Šibeník, kde letos město vybuduje objekt s občerstvením, terasou a toaletami. „Chceme se soustředit i na Hrabák a řešíme jeho zatraktivnění, aby park nesloužil jen pro procházky,“ sdělil v lednovém rozhovoru pro mostecké studio Pontereports náměstek primátora Marek Hrvol.

Takto bude vypadat pódium v mosteckém parku Střed.
Park Střed v Mostě získá průhledné pódium. Recyklací žuly z bazénů vznikne bar

Park Hrabák byl dlouhodobě nejzanedbanějším odpočinkovým areálem v Mostě, ale městská údržba ho v posledních letech víc čistí. Loni v říjnu tam začala další etapa úpravy přebujelých porostů na území o rozloze téměř tří hektarů. „Odstranili jsme nevhodné dřeviny, dále jsme upravili keře a provedli celkovou prořezávku. Rozdíl mezi původním a novým stavem je patrný a park tímto zásahem nejenže pěkně prokoukl, ale dozajista nabídne mnohem příjemnější a bezpečnější prostor pro volnočasové aktivity,“ informovaly městské technické služby.

Město navíc plánuje rozšíření veřejného osvětlení v parku pod nemocnicí. Letos chce mít hotový projekt a za rok lampy instalovat.