Když to opravíte, tak to zničí – Přece nemůžeme nedělat nic, to by se Most nemohl rozvíjet. Tyto dva protichůdné výroky doprovázejí už léta přípravu snad každé zvelebovací investice v Mostě. Přestože se řada obav ukázala jako přehnaná a někdy i nenávistná, v případě odvážné obnovy zanedbaného parku Střed se zdá být nervozita mezi skeptiky i optimisty větší, protože se jedná o velké peníze vložené do cenného odpočinkového areálu lemovaného z jedné strany deprivovanou obytnou zónou.

Teď je už zrekonstruovaný park otevřen a stal se jakýmsi sociálním experimentem. V příštích týdnech a měsících ukáže, zda se v mentalitě části obyvatel opravdu něco podstatného změnilo a návštěvníci z různých skupin se budou v přívětivějším společném prostoru cítit dobře a na sváry tu alespoň na chvíli zapomenou.

„Je to krásný park. Předtím tu byla spoušť. Změna už byla zapotřebí, ale mám obavy, aby to tak zůstalo, protože ti nepřizpůsobiví to sem mají kousek,“ svěřil se 80letý Horst při první procházce znovuotevřeným parkem. Jako starousedlík zažil areál ještě před zpustnutím. „Teď je park samozřejmě modernější a myslím, že i účelnější, než byl,“ dodal.

Dvanáctiletá Jessica se také netajila tím, že vzhled parku je v pohodě, ale jeho budoucnost stojí na vztazích a bezpečnosti. „Mamka mě sem zatím pouštět samotnou asi nebude,“ uvedla. Děvče má strach, že za rok v parku už plno věcí nebude. „Bojím se, že se to rozkrade,“ řekla. Bydlí od parku jen pár set metrů a bude prý do něj chodit jen výjimečně, s mamkou.

Podle jiné maminky by bylo lepší, kdyby park nebyl volně průchozí. „Já bych byla pro plot,“ uvedla s tím, že areál se jí líbí a určitě do něj bude se svými dětmi chodit.

První dojmy po otevření byly navzdory zažitým obavám velmi pozitivní. „Nádhera! Nemá to chybu. Příjemné posezeníčko,“ zhodnotil na lavičce okolní úpravy 53letý pan Ištok, který se na mostecký park přijel podívat až z Obrnic. Chce ho navštěvovat pravidelně, jednou za týden, a občas si tu něco koupit k občerstvení. „Nejvíc se mi líbí fontána a hřiště pro děti,“ doplnil 29letý táta Pavel Gabčo, rovněž návštěvník z vesnice.

Láká i nová kavárna

Park se slavnostně otevřel ve středu 1. května, kdy na odpolední ceremoniál a doprovodný zábavný program přišly za slunečného počasí stovky lidí. Den předtím byla celá stavba zkolaudována a po odstranění plotu vešli dovnitř první návštěvníci z blízkého okolí, hlavně mládež a rodiny s malými dětmi.

Kavárna, která v parku nikdy předtím nebyla, se otevřela ve středu a fronta se táhla až ven. Lidé si dopřávali domácí kávu, zákusky a další dobroty na venkovních terasách i pobytových schodech. Ze střechy kavárny, částečně zatravněné, je pěkný výhled na celý park, který nabízí řadu dalších novinek, například sportoviště, pódium a domek správce s půjčovnou sportovních potřeb.

Během oficiálních proslovů zaznělo kromě děkování i přání, aby byl park hodně navštěvovaný a hlavně aby ho lidi nezničili. „Pro nás je důležité, aby park sloužil všem Mostečanům,“ řekl primátor Marek Hrvol, který žil kdysi v sousedním bloku 402. „Lidé, mějte ten park rádi!“ vzkázal všem.

Podle Luboše Veselého, ředitele nadace Family Foundation Karla Komárka, která rekonstrukci parku dotovala sumou 25 milionů korun, se podařilo vytvořit krásné dílo. „Věřím, že park bude žít, protože my v nadaci veřejný prostor vnímáme jako místo, které je odrazem společenského života ve městě,“ řekl Veselý.

close Slavnostní otevření obnoveného parku Střed v Mostě ve středu 1. května odpoledne. info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in Slavnostní otevření obnoveného parku Střed v Mostě ve středu 1. května odpoledne.

Očekává, že nová centra aktivit v parku pomůžou budovat vztahy v místní komunitě a přispějí tak k rozvoji města. „Také proto jsme ve spolupráci s architekty a městem Most od počátku koncipovali proměnu parku Střed tak, aby si na tomto pomyslném jevišti našli místo lidé ze všech sociálních skupin, které ve městě žijí,“ dodal.

Nadace svou pomoc Mostu dlouho zvažovala a místní prostředí před rozhodnutím o podpoře pečlivě mapovala. Pro odborníky to byla velká výzva. Příprava, která zahrnula i architektonickou soutěž a participaci veřejnosti, trvala osm let, samotná stavba téměř dva roky.

O bezpečnost se postarají kamery i strážníci

Park vznikl v souladu s trendy moderní architektury a s ohledem na udržitelnost a životní prostředí. Podle nadace je příkladem citlivé rekonstrukce například obnova oblíbené vodní kaskády se sochou. Bezpečnost v parku výrazně posílil kamerový systém a režim s dozorem zaměstnanců městské policie. Nájemce kavárny navíc chystá pravidelné kulturní akce a koncerty, aby park ožil dalším setkáváním.

„Já jsem hlavně ráda, že se obnovily cesty, které byly špatné,“ sdělila 78letá Věra, která chodí o holích a bydlí v sousední ulici Bělehradská od roku 1967. Tehdy park neexistoval. „Já si tu ještě pamatuji holou plochu, oraniště. Do prodejny potravin na třídě Budovatelů jsme museli chodit přes bahno nebo celý areál obcházet. Nic jiného nám nezbývalo, protože na naší straně žádné nákupní středisko nebylo, jen čtyři baráky. Potom udělali na oraništi cestu a pak začali budovat park. Byla jsem ráda,“ zavzpomínala paní Věra, která si obnovenou relaxační zónu prošla na prvního máje.

Slavnostní otevření obnoveného parku Střed v Mostě ve středu 1. května odpoledne.

„Tady tenkrát vyrůstaly moje děti,“ dodala pod zachovanými vzrostlými stromy a ukázala na sochu Biologické těleso, která připomíná létající talíř. „Moje děti tomu neříkaly UFO, ale dudlík,“ rozesmála se seniorka.

K parku má jen jednu výtku. Vadí jí plot mezi areálem a výškovou budovou bývalého SHD-KOMES, který omezuje prostupnost území na okraji centra města. „Ten plot je tam z doby, kdy muklové stavěli KOMES. Park to hyzdí,“ povzdechla si starousedlice.

Pozemky u „mrakodrapu“ jsou soukromé. Tato část města je však součástí území, které má řešit architektonicko-urbanistická koncepce určená hlavně pro koordinaci dalších rekonstrukcí a investic veřejného a privátního sektoru. Součástí tohoto plánu bude mezinárodní konference expertů k rozvoji centra plánovaná na červen 2025.

Park Střed

Rekonstrukce parku Střed v Mostě začala v roce 2022. Je to největší městská investice do parků od vzniku nového Mostu.

Původní areál u třídy Budovatelů vznikal v letech 1971 až 1972 během bourání starého Mostu a výstavby nového města. Parku se tehdy říkalo Sadové náměstí, obsahoval tisíce keřů a stromů, kaskádové okrasné bazény, sochy, veřejné osvětlení a zázemí pro odpočinek.

Areál, kolem kterého bydlí zhruba 14 tisíc lidí, v éře socialismu patřil k nejnavštěvovanějším místům, ale od 90. let po vypuštění vody z bazénků chátral, stal se terčem vandalů a přestal plnit svou původní funkci.

Příprava na obnovu parku začala architektonickou soutěží a zapojením místních obyvatel do plánování nové podoby parku. Vztah veřejnosti k parku se posiloval společenskými akcemi či dotazníkovými průzkumy. Správcem revitalizované zóny je městská společnost Sportovní areály Most (bývalá Sportovní hala Most).

Mohlo by vás zajímat: Poslední záběry původního Repre. Brzy ho oplotí a začnou měnit na nové centrum

Kulturní dům Repre před rekonstrukcí, situace v pondělí 29. dubna. | Video: Martin Vokurka