Mostecký Hrabák má zvláštní atmosféru. Když do něj vejdete, nevíte, co vás čeká. A zda vůbec vyjdete.

Loni v létě tam děti našly oběšenou ženu. Bujná vegetace schovávala mrtvolu dlouhé měsíce. Tragická událost tehdy upozornila na opuštěnost a zanedbanost lesoparku. Od té doby se nic nezměnilo. „Spíš zhoršilo,“ tvrdí někteří lidé.

Kdysi oblíbené místo příměstské rekreace a cirkusů se stalo divným pralesem, který se potýká s černými skládkami, brlohy zlodějů kovů a nízkou návštěvností.

„Park by byl dobrý, až na ten bordel,“ říká na skládce uprostřed houštiny Rudolf Fuchs. Zatímco většina lidí do křoví raději neleze, on tam jako mravenec hledá maličkosti zanechané různými partičkami. „Občas se tu dají najít zajímavé věci,“ svěří se a ukáže nalezený mobil. Dal do něj svou kartu a telefon funguje. „Je starý, proto jsem nález nehlásil,“ dodává. Z parku si domů odnesl i stan zabalený ve vaku i sluneční brýle.

Matky s kočárky do parku moc nechodí. Samy se bojí a na vstupu z města není na novém schodišti bezbariérový nájezd. Mládež přijíždí zadem auty. Schází se na centrálním „cirkusplacu“, pouští si hudbu a diskutuje. Mladým lidem vyhovuje odlehlost Hrabáku. Nikdo je nebuzeruje. „Je tu klid, ale večer nemám z parku dobrý pocit,“ tvrdí 28letý Karel Zelenka.

„Nejsou tu žádné lampy,“ dodává 27letý Petr Bočan. Také jemu vadí okolní nepořádek. Přesto se domnívá, že park má svůj potenciál a stojí za to ho zvelebit. „Chtělo by to víc laviček, opravit děravou silnici a trochu to prořezat,“ navrhuje u dvou aut další skupinka mladíků. „Když jsem jedu, musím se vyhýbat dírám a větve mi tlučou do okna,“ zlobí se motorista.

„Já v tom parku v životě nebyla,“ říká zahrádkářka, která má park za plotem, ale raději pracuje na své zahradě. „Park by měl být lépe udržován,“ míní její soused, který pravidelně uklízí na cestě krabice od vína.

„Bojím se sem chodit. Hodně tu přepadávají,“ poznamená kolemjdoucí babička. „Dřív byl park moc krásný. Byla radost se tu procházet.“
„Park je nádherný a měl by tu být pořád, ale ten bordel je děs,“ zlobí se další zahrádkářka. Nechce, aby v části parku vznikly rodinné domy s oplocenými pozemky, které omezí volný pohyb po parku. Radnice má kácení a úpravu ploch pro výstavbu vilek v plánu už řadu let. Na rozsáhlé zvelebení lesoparku nemá dost peněz.