Kvůli dlouhodobým licencím vznikla v Mostě absurdní situace. Tři čtvrtě roku od zavedení nové vyhlášky jsou v Mostě automaty stále blíž u škol, než stanovuje předpis. Mostečané, kterým herny před školami vadí a věřili v jejich zánik, jsou zmateni.

72,7 metru. Taková je vzdálenost od vchodu 8. základní školy v Mostě ke vchodu do nejbližší herny naměřená Deníkem. Městská vyhláška platná od ledna přitom říká, že hrací automaty nelze povolovat v provozovnách stojících blíž než 100 metrů od škol. Na podivnou realitu upozornil redakci aktivista Petr Kohout a jeden čtenář, který při svém měření došel k výsledku 81 metrů. „To je velice hrubé porušení vyhlášky,“ sdělil v diskuzi na www.mosteckydenik.cz.

„Se mnou to řešit nemůžete. To se musíte obrátit na vedení,“ sdělil pracovník herny, ale telefon na vedoucí neposkytl. Podle něj jsou v herně automaty obyčejné (ty povoluje město) i moderní, tzv. VLT (ty povoluje ministerstvo financí). Totéž sdělila i obsluha herny u 18. ZŠ, která je od nejbližšího školního vchodu vzdálená podle měření Deníku necelých osmdesát metrů. „O vyhlášce vím. Myslím, že se tu měřilo a že je to v pořádku. Kdyby něco, tak se to prý přesune na opačný konec baráku. Nejsem ale oprávněna vám k tomu něco říkat,“ řekla pracovnice herny a kontakt na odpovědného vedoucího také neposkytla.

Podobných provozoven včetně hospod s automaty může být víc, protože regulace se týká padesáti lokalit, kde jsou mateřské, základní, střední školy, střediska volného času a zařízení sociální péče.

Magistrát Deníku potvrdil, že herna u 8. ZŠ je skutečně blíž, než stanovuje předpis. Úřad naměřil 75,3 metru. Podle úřadu ale k porušení vyhlášky nedochází. „Jde o automaty povolené před účinností vyhlášky,“ uvedla mluvčí úřadu Alena Sedláčková. Řada přístrojů dostala v minulosti povolení na delší dobu, VLT až na deset let, nové už se u škol podle úřadu od ledna nepovolují. Ty, kterým vypršely kratší termíny, by už u škol neměly být. Magistrát obvykle vydává povolení na čtvrt roku a pak ho na žádost provozovatele obnovuje ve stejném intervalu, lze ale získat i povolení s platností na jeden rok.

Úředníci přesto berou zjištění Deníku jako podnět a vše prověří. Už dříve totiž odhalili při kontrolách automaty provozované načerno. Pozitivní novinkou prý je, že než ministerstvo financí rozhodne o VLT, radí se s magistrátem a respektuje jeho vyhlášku.

Novou výzvou pro instituce mohou být slova ředitele 8. ZŠ Romana Zieglera. „Herna nám příjemná není, ale mnohem vážnějším problémem je až neuvěřitelná dostupnost návykových látek, alkoholu a cigaret, v okolí školy a ve městě obecně,“ řekl Deníku.

Na dětské opilství Deník upozorňuje řadu let. Kouřící děti jakoby už nikoho nezajímaly.