Petice koluje mezi obyvateli bloků 89 až 100 na třídě Budovatelů, o které se jedná zejména, a také v domech v přilehlých ulicích W. A. Mozarta a Konstantina Biebla. „Podpisy sbíráme od minulého týdne. Přibývají. Myslím, že ve finále bychom jich takových sedm set měli mít," řekl Mosteckému deníku předseda petičního výboru Josef Fiala.
Hlavní částí petice je popis problémového soužití s především romskými obyvateli. „Většinou se pohybují ve skupinkách, posedávají na lavičkách, které ničí, hrají na kytary nebo grilují. Zásadně nedodržují pravidla slušného chování. Okolí našich domů je doslova obklíčeno těmito osobami," stojí v petici.
Dále je v dokumentu zmínka o výskytu štěnic a také o prodeji drog v této lokalitě. „Za poslední čtyři roky narostl výskyt štěnic v našich domech neuvěřitelným způsobem. Náklady na postřik dosahují ročně desítek až stovek tisíc korun. Dále bychom chtěli řešit situaci distribuce drog. V našem okolí se s tím setkáváme stále častěji. V domech a okolí nacházíme injekční stříkačky."
Autoři petice požadují po primátorovi několik kroků. Například aby zajistil dostatečný počet hlídek strážníků, asistentů prevence kriminality nebo zvýšený dohled technických služeb v této lokalitě. Žádají ho také, aby se zasadil o důkladnou kontrolu zneužívání sociálních dávek.
„O té petici zatím nevím. Až dorazí, vyhodnotíme ji a svoláme nějakou koordinační schůzku, případně se pokusíme udělat nějaká opatření. Každopádně městská policie a asistenti prevence kriminality tam fungují," řekl primátor Mostu Jan Paparega.
Sbírání podpisů pod petici by mělo trvat do konce dubna.
Vznik petic takového znění není na Mostecku žádnou výjimkou. Například loni zamířily k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dvě petice od Stavebního bytového družstva Krušnohor. Obsahem obou byl požadavek, aby „se začal zabývat situací slušných lidí" na sídlišti Janov i v Mostě.