Jednání plánované na tento týden bylo odloženo na 10.února kvůli služebním cestám zástupců Ústeckého kraje. Ten chce poškozený objekt darovat městu Most. Radnice ale nechce přijmout dar, který chátrá a vyžádá si opravy vřádech milionů korun. Přesnou sumu a rozsah poškození teprve určí odborníci. Varchitektonicky cenném objektu sídlí muzeum, Mezinárodní památník obětem 2.světovéválky.

Mostečtí zastupitelé budou opamátníku hlasovat zřejmě až vbřeznu– příští týden to nestihnou, únorové zasedání si nedávno zrušili.

Problémy se spodní vodou, která ničí suterén, se přitom táhnou od roku 2000. „Byly dny, kdy tam přiteklo a odčerpalo se 100litrů vody denně,“ uvedla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Příčinou průsaků je nedokončená rekonstrukce objektu. Památník na první pohled vypadá nově. Část muzea je ale pro veřejnost uzavřena kvůli zničeným exponátům.

Památník vznikl podle Ženevských konvencích kpietnímu uctění zavlečených a umučených vpracovních a zajateckých táborech ze 14států: Belgie, Bulharsko, Francie, Holandsko, Itálie, Jugoslávie, Německo, Polsko, Protektorát Čechy a Morava, Řecko, Sovětský svaz, USA a Velká Británie. Pamětní desky visí vobřadní síni památníku, která zatím poškození odolává.