Před sto lety, v březnu 1922, měli stavební dělníci ve starém Mostě spoustu práce na nároží ulic Komenského, Riegrova a Antonína Sovy. Budovali tam jeden z nejhezčích a nejvýznamnějších objektů historického města. Tou budovou byl kulturní dům Repre (č.p. 750), který dnes už neexistuje, protože pyrotechnici ho stejně jako celé město během komunistické totality odstřelili kvůli těžbě uhlí. Kdo se chce postavit na místo, kde reprezentativní objekt stál, musí k jezeru Most a od hlavního parkoviště odkrokovat jihovýchodním směrem zhruba sto metrů. Ocitne se na velké liduprázdné louce, kde ptáci loví hraboše. Před rokem 1980 tam ale bývalo rušno jako na Václaváku.

„Byla to nádherná budova a vybavená vším možným. V Repre se pořádaly třeba plesy, například filmařské, které dělala naše organizace,“ zavzpomínal 96letý Jiří Marek, bývalý předseda kroužku amatérských filmařů, kteří se sdružovali v rámci koncernu Severočeské hnědouhelné doly Most. Senior má ke starému Mostu citový vztah. Bydlel na Palackého třídě, kousek za divadlem a u parku se staletými stromy. Do Repre to měl přes středověké jádro města zhruba jeden kilometr.

Zavřený městský kulturní dům Repre v centru Mostu, pátek 5. listopadu.
Most chce zrušit miliardovou zakázku na Repre a cenu srazit dolů novou soutěží

Na Repre rád vzpomíná také 75letý kontrabasista Petr Macek. Patřil k hudebníkům, kteří na bálech obstarávali muziku z pódia. „Hráli jsme v krásném velkém sále s vysokým stropem, kam se lidé těšili na bály, které pořádaly šachty a další podniky. Prožil jsem tam hezké chvíle, kus svého mládí,“ řekl muzikant, který v Repre začínal jako student v angažmá proslulého tanečního orchestru Klub 49.

Macek v tomto souboru strávil několik let, kdy rostla obliba nedělních odpoledních čajů v Repre. Taneční muzika tehdy frčela v celém okrese a Reprem prošli hudebníci z různých kapel, včetně big bandů a dechovek. „V šedesátých letech byla na Mostecku velmi kvalitní amatérská hudební tělesa. To v nich ještě hráli muzikanti staré školy z první republiky,“ dodal kontrabasista.

Sbírka materiální pomoci v mosteckém Centralu, kam si chodí uprchlíci z Ukrajiny pro věci. Čtvrtek 3. února 2022 v 17 hodin
Lidé z bombardované Ukrajiny oceňují pomoc od Mostečanů v Centralu

Nepolevující vřelý vztah lidí k zaniklému Mostu přiměl současnou radnici, aby začala financovat projekt virtuální prohlídky starého královského města a vznik jeho minirepliky z kolorovaného plastu. V digitální verzi už vzniklo třírozměrné 2. náměstí a Kostelní náměstí starého Mostu a připravuje se zmenšený model části města. Ulic má postupně přibývat a celá expozice by mohla být hotova do dvou let. „Model Mostu chceme vystavit v městské knihovně,“ sdělil primátor Jan Paparega. Už letos mají být v knihovně brýle pro prohlídku ve virtuální realitě.

Repre zbourané, Repre zavřené

Hornický spolkový dům Repre se ve starém Mostě otevřel v roce 1923. Byl postaven ve východní části města z příspěvků důlních společností v rondokubistickém stylu, který si potrpěl na dekorativní výzdobu a zjemňování hran oblouky. V nákladné budově bylo několik sálů, restaurace, kavárna a kino. Rozsáhlý komplex doplněný o klubovny a byty byl přes půl století kulturním a společenským centrem regionu, než 31. března 1980 padl k zemi při řízené demolici. 

V centru nového Mostu ho nahradil modernější kulturní dům Repre, který dodnes stojí, ale je kvůli špatnému technickému stavu od roku 2020 zavřený. Nekonají se v něm plesy, koncerty ani filmová a divadelní představení. Město chce budovu za stovky milionů korun zrekonstruovat s pomocí evropských dotací. Projekt je připravený a má stavební povolení.