Silničáři kvůli otřesům z nákladních aut zastaví pod Hněvínem dopravu na poškozeném mostě, po kterém se jezdí z Litvínova do Mostu. Kdy se na most nebude moci vjíždět a začne objížďka, není ještě jasné. Stát, který chystá výměnu mostu, čeká na povolení uzavírky od krajského úřadu. „Vydání rozhodnutí lze předpokládat ve druhé polovině ledna,“ sdělila Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová.

Podle investora zhroucení starého mostu nehrozí, ale je ve špatném stavu. Po demolici ho nahradí nová mostní konstrukce. Náklady dosáhnou devadesáti milionů korun. Přípravné práce už začaly, ale přímo na mostě vypukne stavební ruch až po zimní technologické přestávce a po zajištění výluk na spodní železniční trati. Celá rekonstrukce pak potrvá přibližně devět měsíců. Řidiči budou jezdit z Litvínova do Mostu po objízdné trase přes Komořany. Sousední druhá část mostu, která slouží pro směr z Mostu na Litvínov, se opravovat nebude a zůstane pro auta průjezdná.

Podle mostecké radnice se ale po zahájení stavebních úprav může dopravní situace ještě měnit, řidiči mají být proto více všímaví. „Žádáme všechny účastníky silničního provozu, aby dbali zvýšené opatrnosti a věnovali pozornost osazenému přechodnému dopravnímu značení,“ upozornila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

V Rudolicích, kam se jezdí kolem kostela, pokračuje výměna městského mostu za 68 milionů korun. Nový most, který se má letos otevřít, dotuje z větší části stát. Čeká se i na zprovoznění nového mostu a silnic u Jezera Most, které se v létě zpřístupní pro rekreaci. Zhruba za 63 milionů korun se má rekonstruovat městský most u nemocnice. Radnice chce letos vyhlásit zakázku na dodavatele a stavbu zahájit. V plánu dopravních investic má také přestavbu křižovatky ulic Lipová, Topolová a Zdeňka Štěpánka, rozšíření parkování v ulici F. L. Čelakovského a vylepšení cest v ulicích Pod Širokým vrchem a Tvrzova.

Litvínov se věnuje i komunikacím uvnitř sídlišť, kde chce do příprav rekonstrukcí zapojit místní obyvatele. Ve středu 23. ledna od 16 hodin bude v Centru bakalářských studií v ulici Ukrajinská veřejné projednání záměru úpravy prostranství uprostřed činžáků mezi ulicí Ke Střelnici a školkou v „Bezručovce“. Radnice, která zaznamenala protichůdné názory, představí na setkání kompromisní variantu, jak rozšířit parkovací místa a zároveň zachovat a modernizovat plácek na hraní. Pozoruhodné je, že úřad města vyzval rodiny, aby na jednání přivedly i své děti. „Zajímá nás i jejich názor,“ řekla vedoucí odboru investic a regionálního rozvoje Eva Rambousková.

Novinkou v okresu budou inovace v cyklistice a monitoringu dopravy. V mosteckých areálech Matylda, Benedikt a Šibeník se do léta objeví za 1,5 milionu korun nabíječky elektrokol a zamykatelné neprůhledné cykloboxy pro úschovu bicyklů. V každé vybrané lokalitě se počítá s osmi bezpečnostními kójemi pro minimálně osm kol. Zařízení bude mít navíc elektronický systém, který umožní sledovat na dálku využívaní boxů a jejich obsazenost. Na jaře město instaluje i nové radary na výzkum silničního provozu a na zjišťování rychlosti aut s možností udělování pokut.