ČTK to v neděli ráno řekl meteorolog Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle nějž se situace zlepšila hlavně ve východní části kraje, zatímco na Chomutovsku a Mostecku jsou limity pořád ještě výrazně překročeny.

Nejvyšší hodnoty vykazuje měřicí stanice v Mostě, kde se klouzavý denní limit polétavého prachu PM10 pohybuje okolo hodnoty 220 mikrogramů na metr krychlový. To znamená víc než čtyřnásobné překročení povolené hodnoty. Stav regulace se vyhlašuje při překročení koncentrace 150 mikrogramů, aktuální hodnoty se ale již tomuto číslu přibližují. V Ústeckém kraji platí stav od pátku a znamená výrobní omezení pro největší znečišťovatele, kterými jsou v případě prachu hlavně teplárny a elektrárny. Vyhlášen byl poprvé za poslední dva roky.

"Změnily se rozptylové podmínky a teď zvažujeme, že regulaci buď odvoláme, nebo ji ještě chvíli necháme," řekl ČTK ráno Tomšů. Zatímco v pátek byla situace velmi špatná v celé podkrušnohorské oblasti i za Českým středohořím, prach se postupně omezil jen na Mostecko a Chomutovsko, kde sídlí valná většina znečišťovatelů. Naměřené hodnoty jsou navíc ve srovnání s pátkem a sobotou poloviční nebo i mnohem menší. Inverzní poklička se od soboty postupně zvedá.

Koncentrace prachu překročila v sobotu limit pro vyhlášení regulace i v České Lípě v Libereckém kraji, vyhlášena tam ale nebyla. Brzy totiž začaly opět klesat.