Obyvatele z Mostecka nedýchají škodliviny jen z povrchových dolů, chemického provozu a elektráren. Do ovzduší se dostává také prašnost z dopravy, domácích topenišť a stavební činnosti. Kvalita ovzduší se na Mostecku od devadesátých let minulého století zlepšila. Přesto patří tento region mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší.

A to právě kvůli prachovým částicím. Tuto škodlivinu považuje Ekologické centrum Most, které dlouhodobě kvalitu ovzduší sleduje za nejproblematič­tější.

Aktuální přehled českého hydrometeorolo­gického ústavu včera v 9.25 hodin ukazoval čtvrtý stupeň prašnosti, což znamená vyhovující stav. Z celé České republiky na tom byla podobně akorát Ostrava. „Pozornost se zaměřuje na frakci prachových částic PM 10. Částice obsahují těžké kovy a ty zavleče do lidského organismu pomocí dýchacích cest. Nebezpečnější jsou částice označované PM2,5 mají menší průměr, tak že se usazují na plicích,“ vysvětlil pracovník Ekologického centra Most Petr Kyncl. Problém na Mostecku je s PM 10 v souvislosti s povrchovými doly.

Zajímavé je, že v tu samou dobu měl Lom u Mostu naměřen velmi dobrý stav. “Příčin může být spousta například záleží jak se pohybuje vítr od dolů, nebo chemičky. Mohlo také dříve pršet a vzduch se stačil pročistit“ sdělil Kyncl.

Zdrojem prašnosti jsou také domácí topeniště. Mnoho obyvatel obcí topí uhlím z toho vniká prach a oxid siřičitý. Domácí topeniště totiž nejsou osazena odlučovači popílků jako v elektrárnách.

Český hydrometeorologický ústav udává informace o úrovni znečištění ovzduší ve smyslu zákona o ochraně ovzduší od 1stupně, kdy je stav velmi dobrý až po šestý stupeň velmi špatný stav. Poslední smogová událost byla v Mostě zaznamenána v roce 1997. Do této doby jezdily autobusy městské hromadné dopravy v Mostě a Litvínově v případě silně znečištěného ovzduší označené žlutými praporky, kterýmy se mnoho obyvatel řídilo.Dnes učitelky z mateřských škol volají do Ekologického centra Most.

„Přesto patří tento region i v současné době mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, sdělila vedoucí Ekologického centra Most Soňa Hykyšová. To potvrzuje i lékař Petr Klepiš. „Tento region stále patří mezi nejvíce znečištěné oblasti v naší zemi. Je zde nejvyšší úmrtnost a nemocnost zejména na nádorová onemocnění“. Podle něj jsou stále vysoké koncentrace prachu a velmi rizikových polyaromatických uhlovodíků.

S příchodem léta je problematickou škodlivinou přízemní ozón. „Ten se vytváří z oxidu dusíku a těkavými aromatickými uhlovodíky za působení slunečního záření,“ vysvětlil pracovník Ekologického centra Most Petr Kyncl. „ V minulém týdnu byl na stupni tři. Jeden den dokonce na stupni čtyři. Oxid dusíku má na svědomí nejčastěji doprava,“dodal Kyn­cl.

Na Mostecku se sleduje také sirovodík, sulfan. Ten sice neškodí zdraví, ale zapáchá Pro něj je stanoven limit hygienický. Ten byl 30. dubna překročen. Silný zápach může způsobit bolesti hlavy, nevolnost,. Sulfan pochází zajména z chemického provozu a z čistíren odpadních vod.

Na zvýšené škodliviny v ovzduší by si měli dát pozor hlavně staří lidé astmatici, alergici, kardiaci a malé děti.

Instalací odsiřovacích zařízení a útlumem průmyslové výroby se podařilo snížit emise oxidu siřičitého. Pozitivní trend snižování emisí hlavních škodlivin v ovzduší se, ale bohužel od roku 2000, prakticky na celém území ČR, zastavil,“ sdělila Soňa Hykyšová. vedoucí Ekologického centra Most.