Chovatelé ovcí, koz a krav z Mostecka však odmítají podléhat panice a očekávají pokyny krajské veterinární správy. „Zatím o ničem nemám zprávy. Ale moc se toho nebojím. Zpřísnění podmínek pro přesun zvířat platí zřejmě od nás na trhy. Určitě to neznamená, že bychom je nemohli přesouvat z pastviny na pastvinu,“ řekl Deníku chovatel ovcí a koz Petr Pakosta z Hory Svaté Kateřiny.
Pokud by však preventivní opatření omezovala mostecké chovatele delší dobu, mohlo by to i jim způsobit problémy. „Teď zatím zájemce o maso nemáme, ale pokud bychom nemohli prodávat, tak by nám ušlý zisk měli nahradit, protože my za to nemůžeme,“ vyjádřil se chovatel.
Ministerstvo zemědělství je však chovatelům připraveno pomoci pouze v případě, že se nákaza do Česka rozšíří. „Ministerstvo zemědělství je připraveno vyplatit náhradu těm chovatelům, kterým by veterinární správa nařídila utratit zvířata, to znamená, u kterých by se přímo nákaza vyskytla,“ řekl České televizi ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Horečku šíří hmyz sající krev. Ochranné pásmo kolem výskytu nákazy je vyhlášeno na dvacetikilometrové pásmo, které se však v případě této nákazy ustanovilo na 100 kilometrů, na to navazuje pásmo dozoru do vzdálenosti 150 kilometrů. Právě poslední vzdálenost zasáhla i Mostecko.