VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevření Jezera Most se o rok posouvá. Stále je to staveniště

Most /FOTOGALERIE/ - Lidé si v největším přírodním koupališti letos ještě nezaplavou.

4.1.2018
SDÍLEJ:

Jezero Most se má otevřít pro veřejnost až v roce 2019. Z původního plánu zpřístupnit liduprázdnou oblast už letos sešlo kvůli zpoždění zahájení některých staveb. Čeká se hlavně na výstavbu oddychové pobřežní zóny s pláží, přístupových cest a propojovacích inženýrských sítí.

„Nebude možné pustit k jezeru lidi, protože tam bude staveniště,“ uvedl primátor Jan Paparega. Území navíc patří státu, který proměnu krajiny financuje a zatím ji vede jako důlní oblast.

Složité majetkové vypořádání pozemků, které se ještě bude upřesňovat, se proto také posouvá na konec příštího roku. „Je to schválený termín,“ potvrdil Petr Lenc, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí, který má jezero na starosti.

Stavaři nyní budují nedaleko vodní plochy silnici, která spojí Most a obec Mariánské Radčice. Vidět je už 182 metrů dlouhý most přes řeku Bílinu. Celou lokalitu považují experti za velmi perspektivní. „Jezero je chlouba Mostu a má pro jeho budoucnost velký potenciál,“ uvedl architekt a urbanista Karel Beránek, který pomáhá městu s novým územním plánem.

Podle něj se bude rekultivovaná krajina s vysázenými stromy každým rokem zlepšovat, ale je třeba o ni pečovat. Většina ploch zůstane zelená, zbytek, hlavně oblast u kostela, má sloužit pro očekávaný převratný rozvoj města a pro rekreaci. „Územní plán navrhuje částečný návrat městské zástavby do území starého Mostu v předpolí Jezera Most,“ uvádí se v dokumentaci, kterou radnice projedná s veřejností v první polovině letošního roku.

Tak se v říjnu běželo kolem jezera:

Chystaná novela územního plánu hovoří o pláni mezi jezerem a městem jako o „novém Mostu“. Do těchto míst mají směřovat další stavební investice.

Podle projektantů je ale nutné splnit řadu podmínek, například dokončit rekultivaci okolí a přístupové cesty s napojením okolních obcí Mariánské Radčice a Braňany. Vhodnost území pro zástavbu má potvrdit další geologický průzkum, protože lokalita narušená masivní těžbou uhlí není zcela stabilní.

Pro navrhované rozšiřování města od třídy Budovatelů se bude muset také řešit překonání „bariéry“, tedy koridoru čtyřproudové silnice I/27, železnice a řeky Bíliny. Odborníci proto doporučují zpracovat územní studii, která by zahrnovala i promenádní prostor mezi kostelem a jezerem, nové náměstí a nábřeží.

Šest let napouštění

Jezero Most je hluboké až 75 metrů, má plochu 309 hektarů a po obvodu měří přes devět kilometrů. Vzniklo napuštěním vytěženého uhelného lomu Ležáky, který vznikl likvidací starého města Most. Voda přitékala do zbytkové jámy z řeky Ohře potrubím od října 2008 do září 2014.

Hlídaná oblast má kvůli pokračující rekultivaci stále statut dobývacího prostoru, proto je přístup k jezeru zakázán. Výjimku dostávají například přírodovědci, výzkumníci a pořadatel tradičního podzimního běžeckého závodu v okolí jezera. Přes hraniční Střimickou výsypku vede cyklotrasa č. 3113 od kostela do Braňan.

Autor: Martin Vokurka

4.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dívka Talent Ústí nad Labem 2018.
16

FOTO: Krásky severu ukážou talent. V sobotu absolvovaly první focení

Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Zkontrolujte si své vodoměry, vodohospodáři varují před mrazy

Ústecký kraj – Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) varují před mrazem, který může poškodit vodoměry i vodovodní přípojky.

FOTO: V Litvínově můžete nahlédnout do tajů zámecké kuchyně

Litvínov - Historie zámecké kuchyně aneb Nahlédnutí do gastronomie minulých staletí. Pod tímto názvem začala v litvínovském zámku Valdštejnů výstava představující vybavení, jež používali ti, kteří se starali o plná břicha zámecké společnosti.

Hrdinka Müllnerová: Musíme dál makat, třeba se na nás štěstí usměje

Most /ROZHOVOR/ – V brance sebou mrskala jako kočka na rozpálené střeše, několik jejích zákroků vyvolalo takový aplaus, že málem spadla hala. Brankářka Černých andělů Dominika Müllnerová hrála se Zalau skvělý zápas, který bohužel k bodům nakonec nevedl. I tak byla klíčovým hráčem Černých andělů. „Musíme do dalších zápasů jít na sto procent a třeba se na nás usměje štěstí a konečně vyhrajeme,“ říká opora Mostu Müllnerová.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>