Když jde 40letý Bronislav vyhodit komunální odpad do polopodzemního kontejneru poblíž hlavní mostecké třídy Budovatelů, nemusí spoléhat na víko s otočným bubnem. Z moderní popelnice zabudované do země už dávno zmizelo. I když popeláři tlející smetí pravidelně vyvážejí, otvorem na něj sněží a prší. Do hluboké nádoby navíc může někdo spadnout, třeba některé z dětí, které do otevřených kontejnerů nakukují. „Víko tu není asi rok. Bylo pořád zaseklé. Někdo na něj položil pytel a nečekal, až odpad propadne dolů. Na rozbitém víku se pak hromadily další pytle, no a končilo to tak, že lidi všechno radši nechávali venku, i když kontejner mohl být prázdný,“ povzdechl si Mostečan.

Funkční poklopy na všech popelnicích řada lidí považuje za samozřejmost a otevřené nádoby kritizuje. Svědčí o tom i nápisy na některých černých kontejnerech na netříděné odpadky. „Zavírat, smrdím!“ hlásá například varování na víku popelnici poblíž Sputniku.

Hotel Cascade v centru Mostu
V dočasně zavřeném mosteckém hotelu Cascade začne očkování proti covidu

Víka na běžných i polopodzemních kontejnerech chybějí na mnoha místech v Mostě. Závady si všimla i zastupitelka Patricie Prokešová, která na to už před čtvrt rokem upozornila zastupitelstvo. „Bezdomovci z kontejnerů vytahují odpad, protože se k němu mohou lépe dostat. Pak je v okolí nepořádek,“ uvedla. Město a jeho technické služby ujistily, že problém řeší. „Musíme koupit nové poklopy,“ sdělil ředitel služeb Vladimír Zahradíček. Podle radnice nelze všechna víka doplnit ze dne na den a vše závisí na tom, až bude na skladě dostatek normovaných komponentů. Na letošní havarijní opravy kontejnerů vlivem vandalismu město ve svém rozpočtu vyčlenilo 200 tisíc korun a na víka jeden milion korun.

Tam, kde je to možné, město od roku 2009 upřednostňuje výstavbu podzemních a polopodzemních kontejnerů na směsný komunální i tříděný odpad. Výhodou je, že se do nich vejde víc smetí, lépe se obsluhují a vichřice je neodfoukne. Letos se pět polopodzemních kontejnerů za zhruba 1,5 milionu korun instaluje u jezera Most. Tyto nádoby slouží nově i ve vilové zástavbě u tenisových kurtů pod Resslem, kde je také zahrádkářské kolonie a s odpadem tam byly problémy.

Ilustrační foto.
Kyberšikana nám přerůstá přes hlavu, zní ze škol. V kraji je na vzestupu

Na nákup kontejnerů se využívají příspěvky za vytříděný odpad, které se obcím rozdělují v celostátním systému podle množství separovaného materiálu. Přestože Most loni v osvětové kampani s názvem Dycky Most! Dycky třídí! upozorňoval obyvatele na důležitost třídění, například u papíru jsou stále potíže. Magistrát proto znovu nabádá veřejnost, aby kontejnery plnila správně. Lidé totiž modré kontejnery často ucpávají nesešlápnutými krabicemi. „Papírových obalů se tak do kontejnerů vejde méně a pak zákonitě dochází k přeplnění,“ upozornil Marek Radics z odboru životního prostředí a mimořádných událostí.

Stejný nešvar magistrát pozoruje také u PET lahví a hliníkových obalů od nápojů. Sešlápnutí přitom trvá chvilku.

Přesto se u většiny druhů odpadů podařilo v Mostě třídění v roce 2021 meziročně zvýšit. Podle magistrátu skončilo na skládce celkem o zhruba 600 tun odpadu méně než v roce 2020.