Dovnitř, ven do fronty a zase dovnitř. Šestiletý Lukáš něco takové ještě nezažil. Byl zvyklý přijít ráno do své školky a hned tam zůstat. Teď ale čeká s maminkou Janou na chodníku na výsledek antigenního testu. Před chvílí mu na chodbě školky strčila do nosu tyčinku a udělala výtěr. „Šlo to vydržet, trochu to šimralo,“ svěří se chlapec. Když pedagožky zjistí, že je negativní, otevřou dveře. Lukáš může dál mezi otestované kamarády, které neviděl od 1. března. „Každopádně jsem ráda, že školky zase fungují, ale testy jsou podle mě zbytečné,“ povzdechne si 24letá Jana.

V pondělí 12. dubna zažila podobné scény většina rodičů, kterým vláda po skončení nouzového stavu umožnila dát do školek první skupiny dětí, hlavně předškoláky. Ne každý se však těšil. „Já tam nechci!“ brečel na sídlišti klučina, který tahal rodinu pryč od mateřinky. „Přestaň dělat scény!“ okřikl ho rodič.

Testování dětí, které řada rodičů předem kritizovala, naštěstí netrvalo dlouho a obešlo se bez konfliktů. „Nebyl žádný incident. Učitelky byly připravené a s rodiči tuto první zkoušku společně zvládly na jedničku,“ sdělila ředitelka šestnácti městských školek Milada Kmínková.

Přípravy na otevření byly ale náročné. Školky testy obdržely na poslední chvíli a měly i málo času na zásobování jídlem. Navzdory stresu se personálu všechna zařízení podařilo zprovoznit. „Je to super a bez problémů,“ pochválil začátek týdne tatínek, který ráno předával syna učitelkám. „Zvládal to dobře, vytřel jsem mu tou špejličkou nos a dal jí toho testu, kam kápli pár kapek,“ dodal, než synovi zamával do okna třídy. „V září jde do školy a školka, kde pracují v kolektivu, mu pomůže,“ zdůraznila babička, která bude vnuka vyzvedávat. Doufá, že když se lidi proočkují, bude klid. Proto uvítala i testování dětí. „Je třeba odhalit vir u toho, kdo nemá příznaky. U vnuka probíhalo testování bez problémů. Někteří rodiče kolem toho dělají zbytečný humbuk,“ uvedla seniorka.

Školky se podle nařízení vlády otevřely jen pro děti v posledním roce před nástupem do ZŠ a pro děti rodičů vybraných profesí, například zdravotníků, kteří se dostavili v hojnějším počtu, než se očekávalo. Do centrálně řízených šestnácti městských školek mělo přijít zhruba pět stovek předškoláků, nakonec v pondělí ráno dorazily dvě třetiny. Ostatní zůstaly doma a rodiče je musejí řádně omluvit. Část z nich zřejmě dorazí do školek ještě během týdne. Školky vytvořily skupiny maximálně o 15 dětech. Jsou bez ochrany dýchacích cest, ale musejí se podrobit dvakrát týdně testování antigenními testy.

Kromě školek fungují třídy 1. stupně základních škol a také papírnictví. „Konečně jsme mohli koupit pero a tabulku do školy,“ řekla v Centralu u obchodu Koh-i-noor 26letá Nikola, která vyrazila na nákup s 8letým Danielem s aktovkou na zádech. Ve škole se mu nelíbilo. „Bylo to hrozné, nemohl jsem být doma,“ vysvětlil. V papírnictví bylo narváno, protože v Mostě je takových prodejen málo. Papírnictví v Pasáži U Lva je zrušené a Prior je zavřený.

V omezeném režimu se ale otevřel hotel Cascade, který utichl loni v listopadu. Nedávno ho koupilo město Most, jehož firma začala hotel provozovat. Od pondělí 12. dubna má otevřené výdejní okénko s jídlem pro veřejnost a začíná ubytovávat lidi na pracovních pobytech. „Dnes očekáváme první hosty,“ sdělil ředitel hotelu Jiří Madej. Cascade si vybral například filmový štáb, který od 13. do 18. dubna bude v Mostě natáčet scény pro nový akční seriál britské televize Sky.

Pondělní novinkou je i zprovoznění testovacího místa na parkovišti u Prioru. V dřevěném kontejneru si lze nechat od 10 do 18 hodin udělat zdarma antigenní test na covid. „Děláme celý týden, v sobotu i v neděli,“ řekla zdravotnice v ochranném obleku, která venku předala výsledek testu jednomu z prvních zájemců. Během první hodiny jich přišla desítka. Kdo bude pozitivní, tomu rovnou vystaví žádanku na PCR test.

Do běžného režimu, kromě povinnosti nosit respirátor, se vrátil magistrát, kde si lidé mohou vyřídit své záležitosti v úředních hodinách bez jakéhokoli omezení a nemusí se ani předem objednávat. Příchod lidí se už nereguluje. Turistické informační centrum ale zůstává zavřené.

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova reagoval na konec nouzového stavu tím, že obnovil provoz autobusových školních linek č. 50, 51 a 53 v Mostě, č. 60 v Litvínově a posilových školních spojů na linkách č. 17 a 20 v Mostě.