Badatelé a historikové ze Severočeského leteckého archivu Most měli již delší dobu k dispozici obrázek francouzského válečného zajatce, ale nevěděli, kdo na něm je. Až letos se to dozvěděli díky mezinárodní spolupráci s podobně nadšeným historikem ze země galského kohouta Loicem Pinconem Desaize. Navíc, portrét poputuje do Francie. Ale začněme pěkně od začátku.

„Už je to několik let, co jsem získal portrétní obrázek francouzského zajatce. Bylo to poté, co se v Teplicích Řetenicích opravovala střecha na baráku," začíná povídání o tom, jak se zjistilo jméno Francouze na kolorovaném portrétu, Karel Novák, předseda Severočeského leteckého archivu Most.

„Když tam dělníci strhli prkna ze stropu, tak se na ně vysypaly předtištěné dopisnice pro zajatce z tábora Stalag IV C a srolovaný obrázek. Jeden z dělníků si na mě vzpomněl a dopravil pár dopisnic s kresbou ke mně domů. Bohužel, nedalo se zjistit, kdo na obrázku je, ale schoval jsem je, co kdyby…" doplňuje Novák. Zlom v pátrání prakticky nastal v květnu roku 2014.

To se v Mostě znovuotevřela expozice II. světová válka na Mostecku v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě. O tu se starají právě nadšenci pro historii ze Severočeského leteckého archivu Most (SLA Most).

Obrázek se stal součástí expozice

„Vystavili jsme jej v části, kde jsou zajímavosti týkající se druhé světové války na Mostecku a v okolí. V červnu nás přijeli navštívit Francouzi, čtenáři, příznivci historie a potomci válečných zajatců, v čele se spisovatelem Laurentem Guilletem," přibližuje zlom v pátrání Edvard D. Beneš, místopředseda Severočeského leteckého archivu Most.

V asi třicetičlenné skupině Francouzů byl také badatel Loic Pincon Desaize. Ten mosteckým historikům věnoval množství fotografií francouzských zajatců, několik velice zajímavých dokumentů a artefaktů.

„A začala významná spolupráce, díky které jsme se dopátrali jména muže z obrázku," doplňuje Beneš s tím, že obrázek později přefotil a poslal právě Pinconovi, který vytvořil speciální internetovou stránku věnovanou zajatcům.

„Ta se těší obrovské popularitě, a proto se nám podařilo zjistit doposud pro nás neznámé jméno," říká dále místopředseda SLA Most.

Dcera Anne Bonis

Pincon fotografii zveřejnil společně s dalšími dvěma, na kterých zase neznal jméno on. Zhruba za týden se ozvala Anne Bonis, že na portrétu je namalovaný její otec Auguste. A záhada byla vyřešena.

Francouzský badatel o skutečnosti informoval své mostecké kolegy s tím, že Auguste Bonis byl jako válečný zajatec nejdříve odeslán do Frýdlantu a později přesunut do Teplic, kde pracoval jako úředník na poště.

Na začátku prázdnin pak přidal informaci, že se Bonisova dcera chystá navštívit Most. „Ta nás také kontaktovala a dorazí v úterý 2. srpna," dodal Beneš.

Pro ni mají mostečtí historikové přichystaný originál obrázek, aby jej předali rodině.

„Udělali jsme si kopii, kterou teď máme v expozici vystavenou. Originál předáme příští týden dceři. Otec tak vrátí domů," uzavírá Karel Novák.