Pravděpodobnost, že se lidé večer vrátí domů bez újmy, vzrostla. Dopravní policie zaznamenala příznivý trend u nehod, které se stanou na přechodech pro chodce. Statistiky zatím potvrzují, že na „zebrách“ je více bezpečno než před rokem. Podle policie se osvědčují bezpečnostní opatření radnic, například nasvícení míst určených k přecházení silnic a hlídky u škol. Právě teď ale může nastat nepříznivý obrat – den se zkracuje, noc se prodlužuje, viditelnost zhoršuje mlha, začíná mrznout a blíží se bujaré oslavy konce roku spojené pitím alkoholu. Všichni by měli být více opatrní.

„Počkáme na leden“

Loni bylo hlášeno na Mostecku 31 havárií na přechodech, kde došlo ke střetu auta a chodce. Letos se na přechodech stalo zatím dvanáct nehod. Podle policie je velmi pravděpodobné, že se na optimistických číslech projevují osvětlené přechody. S jejich budováním začala před rokem mostecká radnice. Investice v řádech milionů korun se zřejmě vyplatila.

„Moudřejší budeme až v lednu příštího roku, kdy budeme mít k dispozici kompletní statistiku. Pak bude hodnocení objektivní,“ sdělila včera Deníku Ludmila Světláková, mostecká policejní mluvčí.

Město chce v úpravě přechodů pokračovat i v roce 2010. Celkem jich nasvítí několik desítek. „Plán stále platí,“ řekla mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková. Poslední slovo budou mít v prosinci zastupitelé při schvalování nového rozpočtu.

Poslední nehody na přechodu se staly večer v litvínovské ulici 9. května vedle Prioru: 2. 11. auto porazilo dvě ženy (62 a 17 let), 4. 11. auto udeřilo zrcátkem 66letou ženu. Vyvázly s lehkým zraněním. Loni zemřeli na „zebrách“ na Mostecku dva lidé.

„Osvětlené přechody určitě pomůžou, ale v našem případě by nepomohly. Řidič se vůbec nedíval na silnici,“ sdělil Deníku Mostečan, kterému auto srazilo na běžném přechodu dcerku. Naštěstí přežila. Nové lampy mají chránit chodce i na Skupovce, kterou chce město rekonstruovat. O osvětlení čepirožského přechodu na čtyřproudové silnici Žatecká požádal v září Osadní výbor Čepirohy. Do Silvestra zbývají necelé dva měsíce. Zda rok 2009 skončí s menším počtem zranění na „zebrách“, nebude záležet jen na kázni řidičů. „Stále platí, že chodec by neměl riskovat,“ uvedla Světláková.

Chodci, zejména děti, mohou svou bezpečnost zvýšit i sami, když budou nosit na oděvu reflexní pruhy.

Litvínov nemá žádný osvětlený přechod pro chodce a město na příští rok žádné zvláštní osvětlování neplánuje. Podle mluvčí litvínovské radnice Evy Maříkové se investuje do bezpečnosti silniční dopravy v rámci modernizace ulic, kdy dochází k vylepšení běžného veřejného osvětlení. Město spoléhá i na ranní a odpolední hlídky u přechodů vedle škol. „Toto opatření se už osvědčilo,“ řekla mluvčí. Jeden strážník s reflexním prvkem vběhl na přechod, kde zachránil dítě před jedoucím autem. Řidič prý chybu uznal.

Mostecká městská policie nasazuje u škol svou civilní dohledovou službu.