Už jen příchod k ústeckému domu kultury mi vyráží dech. Takový nepořádek tu snad nebývá ani o plesech. Všude se povalují rozšlapané piksly od hamburgerů a jakési těžko identifikovatelné zbytky jídla.

Před vchodem se mačká menší dav, co hučí jak rozvzteklený roj sršňů. Mávat tu novinářskou průkazkou a tlačit se skrz je úkon pro dobrodruha. Konečně uvnitř. Tady nás kontroluje ochranka, jak na stadionu.

V nacpaném plesovém sále zírám. „Sakra, to jsme asi někde na fotbale,“ vypadne ze mne. Hlediště je totiž rozděleno barvami. Oranžová je zdaleka největší. Venku se v mezičase napájeli alkoholem z PET lahví i papírových krabic. Teď vypouští úžasná moudra jazykem pouličního dlaždiče.
Raději hledám místa pro novináře. Zdá se, že budu muset stát, ale nakonec usedám v první řadě. Za mnou je Martin Bursík, jehož Strana zelených nedosáhla v průzkumech potřebných pěti procent. Proto je jen v hledišti.

Co mě zaráží, v první řadě, vyhrazené novinářům, sedí i Petra Paroubková nebo Martin Berger, ex–zastupitel, co prý v minulosti jezdil načerno trolejbusem, napadal revizory i policisty a čachroval s falšovanými povolenkami na parkování. Přišlo tolik lidí, že je sem museli posadit.

Přenos začne ve 21 hodin, ještě před tím se zkouší. „Chci se zeptat pana Paroubka, z čeho chce zaplatit své sliby,“ ptá se jeden z diváků, Max Dzurko. Paroubek jej označil za příznivce ODS, leč na otázku neodpověděl. Oranžoví jej hlučně oslavují.

Konečně jsme ve vysílání. Hned na rozehřátí se hovoří o těžebních limitech. Nováčci Milan Šťovíček (VV) a Jaromír Drábek (TOP 09) působí jako dobří debatéři s rozumnými argumenty. Také Petr Gandalovič (ODS). Co chtějí říct, se často nedozvím, protože oranžová omladina povzbuzovaná Tomášem Horáčkem, stejnobarevným „velrybářem“, vříská jak pominutá. To ale zřejmě nestačí, protože Petr Benda, krajský předseda ČSSD Bergera odvádí přímo do oranžového kotle. Ten tu pak hraje part „oranžové roztleskávačky“ s Horáčkem.

Moderátor Moravec se snaží situaci ukočírovat a žádá o klid. Ve chvíli, kdy si nervózně utírá pot z čela, zjevně pochopil, že to nemá smysl. Očistec končí po hodině a půl. „Děkuji Ústí, že mi mou práci usnadnilo,“ loučí se s publikem ironicky.