Potřetí budou volit své zastupitele obyvatelé vesnic Malé Březno a Český Jiřetín. Jiřetínští politici odevzdali kandidátní listiny minulý týden, Březenští mají čas do 5. října. Příčinou nového hlasování jsou spory mezi vítězi minulých voleb a opozicí, která se po kritice starostů dvakrát vzdala mandátů a dočasně omezila fungování místních samospráv.

V maličkém Jiřetíně chce opět vyhrát sdružení včele se starostkou Věrou Ličkovou. Volební program ještě nemají hotový, kampaň bude zřejmě skromnější. Zda budou říjnové volby poslední, starostka netuší. „My jsme tuto situaci nezavinili. Musíte se zeptat těch druhých,“ řekla včera Deníku. Opozici, která volá po změnách v řízení obce a po kontrole hospodaření, povede Jana Tomsová. „Jdeme do voleb se stejnými cíli,“ sdělil mluvčí opozice František Lipár. Odpůrcům Ličkové se také nelíbí, že se díky svému vlivu stala na jaře tzv. uvolněnou starostkou, takže jí obec, která má jen 64 obyvatel, vyplácí mzdu. „Jsme českou raritou. Starostka má měsíčně 28 tisíc korun hrubého, přestože v tak malé obci tolik práce není,“ řekl Lipár. Starostka to nechtěla komentovat. „Je to jejich další útok na mou osobu,“ sdělila.

Zda bude opozice po případné další volební prohře funkčnost zastupitelstva znovu bojkotovat, nechce Lipár předjímat. Nevylučuje zmírnění požadavků opozice, ta by ale stále trvala na obsazení postu místostarosty a předsedy kontrolního výboru.

V Březně bude znovu kandidovat seskupení vedené starostou Radimem Novákem. „Předpokládám, že to budou poslední volby,“ řekl.

„Pokud volby dopadnou stejně jako ty minulé, odstupovat nebudeme a čtvrté volby už nebudou,“ sdělil František Štrébl, lídr opozičního sdružení, které věří, že tentokrát vyhraje.

FAKTA

Malé Březno má 229 obyvatel*.

V obci budou volit 7 zastupitelů.

Český Jiřetín má 64 obyvatel*.

V obci budou volit 7 zastupitelů.

*Počet obyvatel k 1. lednu 2011