KDO JE KATEŘINA VACKOVÁ?

Mostečanka Kateřina Vacková onemocněla ve 22 letech rakovinou vaječníků. Nemoc byla naštěstí podchycena včas, takže po operaci nemusela podstoupit sérii chemoterapií.
Studentka medicíny se po této zkušenosti rozhodla založit neziskovou organizaci Loono. Zapojila do ní i své spolužáky a kamarády a společně teď šíří osvětu o rakovině. V současné době se zaměřují především na karcinomy prsu a varlat, přičemž se snaží co nejvíce upozorňovat na důležitost prevence. Na pořádaných workshopech ukazují lidem, jak správně provést samovyšetření. Naučila to už tisíce lidí. V roce 2015 se příběh čtyřiadvacetileté Kateřiny Vackové objevil na stránkách Mosteckého deníku. Poté jako kdyby se spustila lavina. Byla hostem v pořadu Jana Krause, zpovídal ji Martin Veselovský na internetové DVTV, objevila se také například na titulní stránce magazínu Reportér.

Kdo ještě zaslouží obdiv a uznání?

BOMBA ROKU – HOKEJOVÝ TITUL

Litvínovský hokejový klub letos slaví výročí 70 let. A nadělil si ten nejkrásnější dárek – historicky první titul. Ten chemici vybojovali v dubnu. „Vyhrál jsem olympiádu i mistra světa, ale nejšťastnější na světě jsem právě teď. Vyhrál jsem pro rodné město titul a mám radost i za mladší kluky," řekl litvínovský lídr Martin Ručinský, jenž se dočkal vysněné trofeje a poté ukončil svou bohatou kariéru. Žil pro titul a získal ho. Zlato vyvolalo největší davové šílenství v tomto roce.

HRDINOVÉ ROKU – HASIČI

Hrábli si na dno, ale zvládli to a veřejnost je zaslouženě oslavovala jako opravdové hrdiny. Řeč je o hasičích, kteří se podíleli na likvidaci požáru v litvínovské chemičce. V areálu Chemparku v Záluží došlo 13. srpna k několika explozím, po kterých následoval rozsáhlý požár. Tisíce lidí měly v prvních chvílích strach o své životy. Oheň krotilo několik desítek hasičských jednotek z celého Ústecké kraje. V tu dobu navíc panovala až nesnesitelná vedra. Hasiči nakonec svou práci zvládli na výbornou.

FRAJER ROKU – DESETILETÝ LITVÍNOVSKÝ SLEDGE HOKEJISTA

Filip Veselý je kluk, před kterým by člověk i přes jeho nízký věk mohl smeknout. Narodil se s postižením, které mu nedovolovalo pořádně chodit. Do devíti let absolvoval patnáct operací, nepomohly mu. Nakonec si nechal obě nohy pod koleny dobrovolně amputovat. „Je to lepší než předtím, měl jsem hrozné bolesti," říká Filip, na němž si díky moderním protézám na první pohled ničeho nevšimnete. Desetiletý klučina nezahálí. Věnuje se několika sportům.

POCHVALA ROKU

Pojďte si sousedé sednout, popovídat, pobavit se a prostě si jen tak užít léto. V Litvínově letos poprvé ve dvorech a parcích městské čtvrti Osada byl netradiční program. Hrálo se na flétnu, děti si hrály, prodávalo se oblečení na bleším trhu nebo zmrzlina. Organizátorem příjemné akce byl Jindřich Pavlíček.

PARTA ROKU – MY LITVÍNOV

Je krásné, když se někdo dokáže pro něco nadchnout a je ještě krásnější, když v rámci svého nadšení začne dělat pozitivní věci. Přesně tak činí parta MY Litvínov, spolek nadšenců, kterým není lhostejné jejich město – Litvínov. V uplynulém roce například uspořádali anketu o nejkrásnější výlohu ve městě, čímž chtěli apelovat na všechny obchodníky, aby si na svých výkladních skříních dali záležet. Zasloužili se také o zřízení knihobudky na litvínovských Loučkách. Zatím největší akci si ale schovávají na rok příští. Na jaře hodlají začít s proměnou parku, který leží na střeše supermarketu Billa naproti Citadele. Místo chtějí oživit.