Radnice vylepšuje za třináct milionů korun základní školu na sídlišti Chánov. Investice zahrnuje zateplení obvodových stěn a střechy a výměnu starých oken a vstupních dveří za plastová.

„Práce by měly skončit do konce září,“ sdělil včera Deníku Petr Augusta ze Stavební a obchodní společnosti Most, která s nejnižší cenou zakázku vyhrála.

Městskou pokladnu stojí modernizace školy, které se sníží náklady na vytápění, jen 1,3 milionu korun, protože 85 procent zaplatí Evropská unie a 5 procent Státní fond životního prostředí.

Centrum a paneláky

Ve skluzu je přestavba bývalého chánovského obchodního střediska na vzdělávací a volnočasové centrum. Během úprav stavbaři objevili další vady objektu, který byl zdevastovaný a chátral i v prodlevě od odevzdání projektu do zahájení rekonstrukce. Místo v září se centrum otevře asi až v prosinci.

„Závady byly vetší, než jsme očekávali,“ vysvětlil Martin Nebesář, ředitel obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury, které budova patří od roku 2003.

Rekonstrukce by i přes problémy neměla podražit, vyžádá si přes 18 milionů korun. Vše platí Evropská unie.

Ještě v létě by měly začít rekonstrukce čtyř chánovských panelových domů. Most do nich investuje celkem přes 40 milionů korun. Většinu zaplatí EU. Jedná se o výměnu oken, zateplení fasád a střechy a rekonstrukce chodeb. Pouze v bloku 8 se opraví i byty: vzniknou z nich sociální byty pro chudé Mostečany.

Opravy domů zajistí firmy Euromont Group a KP servis Most. Podmínkou je, že musejí na stavbě zaměstnat i dlouhodobě nezaměstnané. Ti musejí tvořit nejméně 10 procent dělníků pracujících na zakázce. V Chánově, aktivitou Domu romské kultury, vznikl seznam uchazečů. Zájem o práci na opravách domů projevily čtyři desítky obyvatel sídliště.

NEJEN CHÁNOV

Radní na jaře oznámili, že město letos nechá zateplit 11 mateřských a základních škol. O zakázky se ucházelo 49 firem. Most zaplatí minimum nákladů, protože sehnal dotace od EU a státu. Předpokládaná celková cena byla 121 milionů Kč (bez DPH), díky soutěži firem ale klesla na 57,7 milionu Kč (bez DPH).