Těžební firma v letošním roce rozšířila v rámci dlouholeté finanční podpory měst a obcí Mostecka a Chomutovska své partnerství o horské obce Horu Svaté Kateřiny, Novou Ves v Horách, Český Jiřetín, Brandov a Klíny. Horské obce se při červnovém podpisu smluv dohodly, že dar v celkové výši 300 000 korun použijí na společný projekt, na obnovu ZŠ a MŠ v Hoře Svaté Kateřiny.

Podpora má pokračovat

„Takzvané uhelné peníze tak pomohly poprvé i v horské části regionu, díky nim se podařilo zrealizovat užitečnou věc. Doufáme, že tomu tak bude i v budoucnu," uvedl Petr Kolman, generální ředitel společnosti Litvínovská uhelná. Naznačil, že ještě letos by třeba mohla dostat nová okna kateřinská základní škola.

Do školky včera přišlo při oficiálním představení opravených prostor prvních šest dětí. „Může jich chodit až osmadvacet," uvedla ředitelka Věra Sehnalová. A nejspíš to není konečné číslo. Školka požádá o navýšení tabulkového počtu míst.

Pro horské obce je důležité udržet mladé rodiny, které by mohly hledat veškeré zázemí v městské oblasti pod horami.

A přesvědčit je, aby mladí lidé zůstali, může třeba i mateřinka. „Školka je takovou páteří," myslí si starosta Nové Vsi v Horách a poslanec za VV David Kádner.

Starostka Hory Svaté Kateřiny Hana Řebíková si rovněž myslí, že podpora školství je nezbytná, aby se na horách dobře žilo a lidé tam byli spokojení.

Těžaři podporují sedmnáct obcí

Spolupráce s dnes již 17 obcemi je jen jedním z pilířů regionální podpory skupiny Czech Coal. Dalšími jsou např. grantové programy Chytré hlavy pro Sever, zaměřené na rozvoj vzdělávání, či Spolužití pro Litvínov, prostřednictvím nějž skupina podporuje činnosti litvínovských subjektů z oblasti vzdělávání, kultury a sportu. (oh)