Oprava azylového domu si podle magistrátu vyžádá vyšší náklady o více než 1,2 milionu korun. „Mohou za to chyby v projektu," uvedla zástupky mosteckého primátora Hana Jeníčková. Problémy se náhle objevily při zakotvení výtahové šachty a při budování balkonu.

Peníze na rekonstrukci získalo město díky dotaci, vícenáklady proto nemůže uhradit ze stejného dotačního titulu.

„Na něco takového nelze dotaci uplatnit. Všechno ale máme ošetřené smluvně a peníze budeme požadovat po zhotoviteli," pokračovala Hana Jeníčková.
Dokumentaci má na svědomí firma, která již s magistrátem spolupracovala například při některých dopravní úpravách nebo při zvelebování Resslu.

Pokud jde o termín dokončení náročné rekonstrukce, neměl by se měnit a přelít do příštího roku. „Nepočítáme s tím, že by se doba rekonstrukce prodlužovala. Všechno se budeme snažit dokončit v předpokládané době," uzavřela Hana Jeníčková.

Rekonstrukce azylového domu začala na konci dubna. Její charakter je velice náročný. Odstartovala sanací základů. „Dále dojde k vybudování nového schodiště nebo zateplení pláště, s čímž souvisí nová fasáda," řekl už před časem Mosteckému deníku Blahoslav Číčel z mostecké Diakonie, pod níž azylový dům spadá.

Opravou ale projdou i sociální zařízení. Vůbec nejdůležitější je vybudování druhého patra, jehož součástí bude bezbariérová ubytovací jednotka. Právě kvůli tomu musí dům nově disponovat také výtahem.

Navýšení kapacity

Klientky se v současné době nacházejí v ubytovně velebudické střední školy. Po skončení rekonstrukce jich bude moci najít útočiště v azylovém domě o poznání víc.

Původně bylo v „azyláku" 30 lůžek. „Ze tří míst pro bezdětné budou čtyři a ze sedmi míst pro matky jich bude rovnou čtrnáct," konkretizoval Blahoslav Číčel.