Prodejcům omezený přistup na náměstí tržby nesnížil. Vedení radnice slavnostně na náměstí přestřihne pásku v pondělí v deset hodin. Litvínované jsou s novým povrchem nejen spokojeni, ale doufají že nové kostky už vydrží déle a nebude se jednat o další šlendrián.
„Povrch náměstí je nyní lepší, nemusí se ale dělat při každém starostovi, doufám, že už nyní dlažba vydrží,“ řekla včera dvaaosmdesátiletá Jarmila Pilařová.
Podle starosty města Daniela Voláka ale nešlo jen o vzhled náměstí, ale porušené dlaždice již byly nejen pro chodce nebezpečné.
Kromě dlažebních desek za kamenné kostky nechala litvínovská radnice na náměstí vyměnit i obrubníky. S těmi se v projektové dokumentaci již nepočítalo. Žulové obrubníky ale doporučil Národní památkový ústav v Ústí nad Labem. Město tak za rekonstrukci náměstí zaplatilo o dvě stě tisíc korun více, než původně počítalo. Celkem nové náměstí litvínovskou radnici vyšlo na 4,1 milionu korun.
Podle odborníků, ale stále kvalitě povrchu může bránit betonová deska, kterou mělo město nechat odstranit už před lety, kdy za rekonstrukci náměstí zaplatilo přes deset milionů korun. Ale i tentokrát pod kostkami deska zůstala.
Vedení města Litvínov se pokoušelo najít způsob, jak náměstí reklamovat, všechny záruční lhůty ale dávno uplynuly, proto se radnice pustila do opravy sama.V záruční době město povrch náměstí nechalo opravit jen jedinkrát. Další opravy po roce 2007 už byly pozáruční a Litvínov za ně musel zaplatit. Situaci navíc stěžuje to, že v prostoru centra býval močál a celé náměstí je na betonové desce. Povrch tak neustále pracuje.
„Nyní jsou novinkou odvodňovací šachty,“ uvedl místostarosta Litvínova Martin Klika, jak chce město zabránit dalšímu popraskání a posouvání povrchu.
„Navrtání děr pomůže, ale neodstraní to. Betonová deska měla být odtěžena už před deseti lety a zůstala tam. Na tuto desku se pak poskládaly další vrstvy. Kdyby byla dodržena původní skladba, tak by dnes po náměstí mohly jezdit tanky nebo kamióny,“ uvedl před časem architekt Pavel Břežanský.
Podle bývalého starosty a zastupitele Litvínova Jana Slabého muselo město před deseti lety stavbu, i když s chybami, převzít kvůli dotacím. Kdyby město stavbu nepřevzalo, nedostalo by na ni dotaci devět milionů korun.
Nový střed města vítají i obchodníci. I když centrum města bylo z části pro auta uzavřeno, lidé do obchodů mohli chodit i během stavby. Podnikatelé tak o své zisky nepřišli.
„Počet zákazníků, to určitě neomezilo, chodili nakupovat stejně. Nyní je ale náměstí bezpečnější,“ řekla včera prodavačka z litvínovského papírnictví.