Jak staveniště omezí oblíbený úterní trh s kapacitou 80 stánků, které stojí pravidelně na sousedních chodnících, zatím není jasné. S projektovou dokumentací na Repre se politici seznámí na podzim a pak se k ní vyjádří stavební úřad a další instituce. „Je těžké nyní odhadovat, jestli bude po dobu rekonstrukce Repre možné úterní trhy zachovat, či nikoliv,“ sdělil primátor Jan Paparega.

Zákazníci i prodejci si přejí, aby tradiční trh fungoval nejen během přestavby Repre, ale i po ní. „Je to jeden z nejvíc navštěvovaných trhů, který děláme. Řada lidí nám říká, že je také jeden z nejhezčích. Kdyby s ním nebyli spokojeni a netěšili se na něj, tak by nechodili,“ prohlásil Bohumil Flachs z Ligy českých trhovců, která akci organizuje a má pořadatelské zkušenosti také z Rakovníka, Děčína, Ústí nad Labem, Příbrami či Písku. Návštěvnost v Mostě zůstává vysoká i během letních dovolených. Trhem za půl dne projdou tisíce lidí.

Trhovci doporučují trhy nepřerušovat, i kdyby se museli přesunout dál od staveniště. Při větším omezení by uvítali přemístění alespoň jedné řady stánků třeba na nedaleké 1. náměstí, které po většinu roku zeje prázdnotou. „O této alternativě se hovořilo už dříve, když se připravoval jiný projekt na Repre. Na 1. náměstí by z mého pohledu byly úterní trhy možné a pořádek se tam dá udržet. Všichni by se ale museli chovat tak, aby nic nepoškodili,“ uvedl Flachs.

Zisk i oživení centra

Podle něj jsou pravidelné trhy pro Most přínosné – přinášejí městu zisk z pronájmu tržních míst, oživují centrum a podporují drobné podnikání a zaměstnanost, protože ve stáncích prodávají i lidé z Mostecka a okolí. „Byla bych ráda, kdyby úterní trh fungoval i během rekonstrukce Repre. Je to mé živobytí,“ sdělila 47letá trhovkyně Martina z Mostu.

Lidi si podle ní trhy velmi oblíbili. „Přijdou, nakoupí, pokecají. Kdyby se trhy kvůli Repre zrušily, tak je město mrtvé. První náměstí by bylo na přechodnou dobu fajn, ale mně spíše vyhovuje prostor před Repre,“ dodala.

Pro lidi jsou trhy i společenskou událostí. „Omezení nebo přesun trhů kvůli stavbě by určitě všichni pochopili, ale rozhodně by měly zůstat poblíž Repre po jeho rekonstrukci. Je to ideální místo na srazy a já trhy miluji,“ řekla 44letá zákaznice Zuzana z Mostu. První náměstí bere jako rezervu, když bude nejhůř. „Je to tam kousek a kdysi tam byly trhy na Plecháči,“ dodala. Za vzor dává Španělsko, kde žila a kde mají v centrech měst mnohem větší trhy. „Ty mostecké u Repre by se měly určitě zachovat,“ doplnil ji kolega Jirka.

Radní minulý týden schválili změnu tržního řádu. Kromě zrušení 100 prodejních míst kolem bazénku Repre město sníží kapacitu míst ze 3 na 2 u Rozkvětu, ze 3 na 1 na třídě Budovatelů u Prioru a ze 4 na 2 v ulici Pod Koňských vrchem. Dvě místa se škrtnou jen formálně, protože od poslední změny tržního řádu na nich vznikly jiné stavby – v ulici Lipová předzahrádka a u brány do hřbitova parkoviště, kde stánek zhoršuje výhled řidičů. V řádu se také objeví 3 prodejní místa u dolního a 5 u horního vchodu do Prioru.

Největším trhem v Mostě je celoroční sobotní Bleší trh v areálu TJ Baník Souš, kde je 200 míst. Nejstarším je sezónní trh s ovocem a zeleninou u Kosmosu, kde je místo pro 50 prodejců. Všichni navazují na tradici proslulých trhů ve starém Mostě, kde byl vyhlášený například zeleninový trh na 2. náměstí.