Krajská hygienická stanice na Mostecku monitoruje vodu jen na rekreačních jezerech Benedikt a Matylda. Tam je voda stabilně vhodná ke koupání. Na Benediktu byla zhoršená kvalita vody naposled v srpnu 2004, ale přesto se v něm dalo koupat, Matylda měla stejně zhoršenou vodu naposledy v srpnu 2009.

Další vody v okolí kontrolou kvality neprochází, a proto nemusí být ke koupání úplně vhodné. Navíc v některých je koupání zakázáno. Platí to například pro zatopené lomy u Braňan, které nejsou určeny ke koupání. „Dvě větší jezera na Střimické výsypce nejsou určená k rekreaci. Je to náš dobývací prostor a koupat se tam nesmí. Proto tam ani nesledujeme kvalitu vody,“ uvádí Jiří Parma ze společnosti Keramost, která jezera vlastní.

V lomském oprámu kvalita vody také není známá. „Tamější kvalitu vody neznám. V současnosti má oprám v nájmu Český rybářský svaz, takže jsou tam ryby. Voda by tedy neměla být příliš špinavá, ale nevím, jestli je vhodná ke koupání,“ sdělila starostka Lomu Kateřina Schwarzová.

Pro rekreaci ještě není vhodně připravené jezero Most, ve kterém se voda kontroluje ještě před úplným napuštěním. Jezero by se mělo napustit do konce roku 2011 a stát se další možnou destinací pro přívržence plavání.

Všechna hygieniky sledovaná přírodní koupaliště v Ústeckém kraji jsou stále vhodná ke koupání. Na čtyřech z nich je mírně znečištěná voda, ale lze se v nich stále bez problému koupat. V Chabařovicích na Ústecku pak hygienici hlásí zhoršenou kvalitu vody, ale i tam je ještě koupání možné. Vyplývá to z informací na internetových stránkách Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

V Chabařovicích, kde je situace nejhorší, hygienici varují před zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. U některých vnímavých lidí by se tam už mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Proto doporučují se po koupání osprchovat. Sprchy jsou na tomto koupališti k dispozici.

Mírně znečištěná voda je ve Varvažově na Ústecku, na jezeře Chmelař u Úštěka na Litoměřicku a v Jetřichovicích a Mikulášovicích na Děčínsku. Ve Varvažově měření prokázala menší obsah sinic, v Úštěku pak větší množství fytoplanktonu. Voda v obou koupalištích na Děčínsku obsahuje mírně zvýšené množství enterokoků, v Jetřichovicích pak i koliformních bakterií.

Martina Němečková a ČTK