Piliny na cestě k vodě ale naznačují, že se něco začíná dít. Svépomocí vzniká z džungle relaxační přírodní parčík pro pikniky a cyklistiku. „Je to dobrý nápad,“ řekla 75letá babička.

Oprám je zatopené místo po těžbě. Vzniká propadem vytěženého hlubinného dolu nebo zatopením jámy vzniklé povrchovou těžbou. 
Wikipedia.org

Téměř zapomenutý areál se rozhodla zvelebit městská společnost Sportas. „Oprám je pozůstatek těžby. Zarostl a připomíná spíš skladiště,“ sdělil jednatel společnosti Miroslav Otcovský. Firma, která v sousedství provozuje novou sportovní halu, z oprámu odvezla už čtyři kontejnery odpadků. Z lokality chce udělat odpočinkové místo pro Litvínovany, kteří si chtějí třeba opéct vuřty v přírodě, vyjít si na procházku s terénním kočárkem nebo poklábosit mezi stromy. „Už jsme na tom začali pracovat, ale jde to pomalu, protože prostor je obrovský a znečištění velké,“ dodal Otcovský.

Do dvou let

Získat dotaci od státu na obnovu zeleně nebylo možné, protože aktivita nesplňuje podmínky podpůrného programu. Zaměstnanci radniční firmy proto oprám upravují sami s dalšími příznivci a skončit chtějí do dvou let. Práce začaly v zimě kácením suchých stromů, vytvářením stezek a úklidem. V některých částech jsou už výsledky vidět. „Pokračovat budeme v dalších obdobích vegetačního klidu, abychom nenarušili životní cykly místních živočichů a naopak zvýšili biodiverzitu oblasti,“ uvedl Otcovský. Na obnově se podílí místní cyklistický klub, který u oprámu pomáhá budovat stezky.

„Chceme je využít pro pořádání závodů horských kol či pro trénink,“ řekl předseda Cyklistického klubu Litvínov Oldřich Roud. Klub se má k oprámu stěhovat z provizoria v areálu Lomská. Nové zázemí najde v chystaném skateparku u haly, odkud je to k oprámu kousek.

Ilustrační foto.
Loni klíšťata nakazila nejvíc lidí, stoupá zájem o očkování

Pozemek je v majetku městské společnosti. Ta má na obnovu území projektovou dokumentaci. Rekreačně sportovní plocha, protkaná sítí cest a pěšin pro chodce a pro cyklisty, má být téměř bezúdržbová, bez náročných stavebních zásahů, asfaltu a drahého mobiliáře. Návštěvníci se ale mohou těšit na průhledy na vnitřní vodní plochu, která je teď „utajena“.

„Na malý oprám vedly v 60. letech koleje a vyvážel se tam popílek z kotelny pod Koldomem pomocí vozíků huntů,“ upozornil badatel Josef Čtvrtníček na stránkách Historie Litvínovska, které zmapovaly i další oprámy. Ten největší leží na katastru města Lom a vznikl zatopením předválečného dolu Klement.

Valdštejni u svého zámku v Litvínově. V kostýmech feudálů jistě poznáte známé tváře, herce Docela velkého divadla.
VIDEO: Pozdvižení v Litvínově na 1. máje. Přijeli páni. Vítaly je davy